tisdag 25 augusti 2020

Nytt investmentbolag till Pensionsfonden

De flesta investmentbolagen börjar nu värderas med en klart mindre rabatt eller högre premie än vad som har varit normalt de senaste 5 åren och det känns lite som att investmentbolagen är lite för "inne" just nu. Detta gör att jag inte längre kan köpa investmentbolagen med klar rabatt och jag har därför fortsatt köpa i de underliggande företagen istället. Kassan är dock rekordstor just nu och jag har febrilt tittat runt för att hitta något annat att investera i.

I mitt sökande hittade jag ett investmentbolag som har ett väldigt långt namn och som många troligen aldrig skulle tro var ett investmentbolag och det heter Byggmästare Anders J Ahlström Holding. Det första jag trodde var att det var ett litet byggbolag men så är inte fallet utan det är ett ganska nytt investmentbolag som startade med en stor kassa och har lite smått börjat investera dessa pengar. De verkar dock redan idag ha lite intressant företag som kanske kan bli något om några år men för mig så är rabatten mot substansvärdet viktigt. 

Anlita mig som redovisningskonsult:
Söker du en redovisningskonsult som likt dig varit egen företagare under många år så är du välkommen att kontakta mig genom kommentar fältet nedan eller DM på Twitter. Jag erbjuder både fast pris och tim pris till låga priser. Jag kan hålla låga priser då jag sköter allt digitalt och jobbar hemifrån utan dyra lokal kostnader. Jag kan ta emot kunder från hela Sverige. www.sweweb.nu. ex. på tjänster är bokföring, löner, moms, deklarationer, bokslut, årsredovisningar och mycket mer.

Om du vill testa att öppna ett kostnadsfritt ISK fondkonto hos SAVR så kan du lätt göra det via min värvningslänk.  (Annonslänk)

Kollar vi på senaste delårsrapporten så var substansvärdet 154kr/aktie och kassan stod för hela 52% av detta värde. När detta skrivs ligger aktiekursen på 131,5kr så rabatten är idag 22,5kr eller 14,6% vilket inte kan anses vara den högsta rabatten men substansvärdet var det som gällde 31/3 och det har hänt en del på börsen sedan dess. 26% av portföljen innehåller noterade bolag medan kassan är som sagt 52% och onoterade står för resterande del. Den noterade delen bör vi kunna lista ut genom att räkna lite så här kommer min väldigt enkla uträkning av Byggmästare Anders J Ahlström Holdings substansvärde just nu. Talet inom parentes representerar värdet av respektive aktiepost 31/3 2020.

20,6% av Green Landscaping 271 Mkr (191 Mkr)
18% av Infrea 98 Mkr (63 Mkr)
2,7% av Azelio 46 Mkr (21 Mkr)
Totalt övervärde: 140 Mkr eller 21 kr/aktie

Med denna väldigt enkla uträkning kan vi se att substansvärdet borde ligga på ca 175kr/aktie idag vilket ger en rabatt på 43,5kr eller ca 25%. Rabatten ser genast mycket bättre ut och till det kommer de onoterade som står för ca 22% av portföljen som inte går att räkna ut vad de är värderade idag. 

De onoterade bolagen

Team Olivia - Omsorgsbolag
Fasticon - Tjänster som rekrytering och utbildning inom fastighetsbranschen
Volta Trucks - Utvecklar en ny eldriven lastbil. Kanske nästa Tesla för lastbilar? :)
Safe Life - Säljer livräddande produkter med tillhörande utbildning.
Ge-Te Media - är ett nytt inköp som äger SDR utdelare av reklam och Mitt-i tidningarna. De köpte 45% av bolaget för 25 Mkr som omsätter ca 850 Mkr. Ser bra ut på pappret men jag undrar hur det kommer att gå med gammel media i framtiden?

Byggmästare Anders J Ahlström Holding har flera innehav som jag tycker är väldigt intressanta som Infrea, Team Olivia och Green Landscaping samt Volta Trucks som anser jag är en väldigt fin krydda i portföljen som antingen kan bli något stort eller inget alls. De äger idag 37,3% av Volta Trucks som står för ca 4% av det totala substansvärdet så risken är inte jättestor här men vinsten kan bli väldigt fin om de nya el lastbilarna skulle slå igenom.

Självklart fortsätter jag att investera i mina andra investmentbolag och dess underliggande bolag men jag har gjort det med lite extra tillförsikt just nu. Troligen är detta dåligt gjort på långsikt men jag är tydligen för snål att köpa aktier som värderas högre än vad de gjort historiskt sett. Framtiden får tyvärr visa svaret om vad som var rätt eller fel väg. 

Jag har köpt totalt 20st aktier i Byggmästare Anders J Ahlström Holding och jag kommer troligen att köpa fler aktier men även syssla med lite småtrading då det ibland kan skilja sig några kr mellan köpa och säljare.

Vad tycker du om bolaget?


Gratis Aktiehandel (Annons)
  • Avanza erbjuder courtagefri (gratis) handel i aktier för alla nya kunder som har ett depåvärde på mindre än 50000 kr hos Avanza. Avanza var mitt första konto med courtagefri handel men nu ligger depåvärdet på drygt 42000 kr och därför kommer inga flera insättningar att göras på detta konto. Starta här en gratis ISK depå hos Avanza. (annonslänk)
  • Nordnet erbjuder gratis handel i aktier så länge depåvärdet är mindre än 80000kr. Jag har tyvärr varit kund hos Nordnet i många år så jag kunde inte ta del av detta erbjudande. Öppna ett gratis ISK hos Nordnet här. (annonslänk)

Friskrivning: Mina inlägg ska aldrig ses som rekommendationer och jag skriver endast det som jag tänker på och mina privata aktieaffärer. Väljer du att följa mina exempel gör du detta helt på din egen risk vilket kan medföra att du kan förlora delar eller hela din investering. Jag äger aktier i de bolag som är upplagda här.

Bild från Pixabay.

fredag 14 augusti 2020

Hufvudstaden - Lundbergföretagens kassako nr 2


Lundbergföretagen är nog ökänt som investmentbolaget som äger sina företag under väldigt lång tid och utökar sin maktposition sakta men säkert under många år. De är kort och gott riktigt långsiktiga och verkar inte tycka om större förändringar. Detta är en strategi som har fungerat extremt bra under flera decennier och faktum är att Lundbergföretagen är ett av investmentbolagen som haft bäst totalavkastning på långsikt. 

Holmen som jag tidigare skrivit om klassar jag som Lundbergföretagens största kassako men detta företag har de ägt mycket längre tid än Hufvudstaden men pengamässigt kommer nog Hufvudstaden på 2:a plats.

Läs gärna mitt inlägg om en av mina andra portföljer om att bli en egen fastighetsmagnat.

Vi börjar med att gå igenom hur mycket Lundbergföretagen har fått i utdelning från Hufvudstaden under årens gång. 

1999 40 Mkr 
2000 61 Mkr 
2001 79 Mkr 
2002 93 Mkr 
2003 103 Mkr 
2004 112 Mkr 
2005 373 Mkr 
2006 135 Mkr 
2007 1082 Mkr 
2008 163 Mkr 
2009 177 Mkr 
2010 196 Mkr 
2011 215 Mkr 
2012 229 Mkr 
2013 243 Mkr 
2014 257 Mkr 
2015 271 Mkr 
2016 289 Mkr 
2017 308 Mkr 
2018 327 Mkr 
2019 345 Mkr 
2020 364 Mkr
Totalt: 5462 Mkr

Nu till lite egen reklam:
Söker du en redovisningskonsult som likt dig varit egen företagare under många år så är du välkommen att kontakta mig genom kommentar fältet nedan eller DM på Twitter. Jag erbjuder både fast pris och tim pris till låga priser. Jag kan hålla låga priser då jag sköter allt digitalt och jobbar hemifrån utan dyra lokal kostnader. Jag kan ta emot kunder från hela Sverige. www.sweweb.nu. ex. på tjänster är bokföring, löner, moms, deklarationer, bokslut, årsredovisningar och mycket mer.

Lundbergföretagen har alltså fått in mer än 5,4 miljarder kr i utdelningar under 21 år på en investering som har ett anskaffningsvärde på 2830 Mkr vilket är nästan dubbelt upp mot investeringen. Nu har jag bara tittat på utdelningarna men de äger fortfarande samma antal aktier som idag har ett värde på 10,7 miljarder kr. En formidabel värdeökning på ett företag som långsiktigt äger ett mindre antal fastigheter i några av Stockholms och Göteborgs bästa lägen men samtidigt tagit det väldigt försiktigt med nya investeringar. Faktum är att Hufvudstaden är lågt belånat jämfört med de flesta andra fastighetsbolagen på börsen och de har därmed en rejäl kassa att ta till om någon bra fastighetsinvestering skulle dyka upp. Under tiden låter dom kassaflödet strömma in från hyresintäkterna och slussar vidare en del av dessa till oss aktieägare i form av utdelning som praktiskt taget varje år ökar.


Helst skulle jag vilja äga Hufvudstaden genom Lundbergföretagen men då detta bolag värderas med en hög premie har jag valt att investera direkt i Hufvudstaden. Hufvudstaden värderas med en rejäl rabatt och jag har valt att köpa ganska mycket i bolaget som idag står för 5,8% av pensionsfondens värde och jag kan tänka mig att köpa fler aktier och därmed öka andelen.

Vad tycker du om Hufvudstaden?


Gratis Aktiehandel (Annons)
  • Avanza erbjuder courtagefri (gratis) handel i aktier för alla nya kunder som har ett depåvärde på mindre än 50000 kr hos Avanza. Avanza var mitt första konto med courtagefri handel men nu ligger depåvärdet på drygt 42000 kr och därför kommer inga flera insättningar att göras på detta konto. Starta här en gratis ISK depå hos Avanza. (annonslänk)
  • Nordnet erbjuder gratis handel i aktier så länge depåvärdet är mindre än 80000kr. Jag har tyvärr varit kund hos Nordnet i många år så jag kunde inte ta del av detta erbjudande. Öppna ett gratis ISK hos Nordnet här. (annonslänk)

Friskrivning: Mina inlägg ska aldrig ses som rekommendationer och jag skriver endast det som jag tänker på och mina privata aktieaffärer. Väljer du att följa mina exempel gör du detta helt på din egen risk vilket kan medföra att du kan förlora delar eller hela din investering. Jag äger aktier i de bolag som är upplagda här.

Bild från Pixabay.

torsdag 13 augusti 2020

Månadsrapport Juli 2020



Jag hade påbörjat detta inlägg i början av månaden men det blev rejält försenat så tyvärr har portföljen gått upp mer än vad som står i uträkningen men antalet aktier längre ner stämmer till dagens datum. Pensionsfonden sprängde idag 160.000 kr men här kommer det inlägg som jag borde ha publicerat för länge sedan.

Jag missade helt att skriva ner månadsrapporten för Juni så denna rapport får gälla för både Juni och Juli. Pensionsfonden har vuxit fint denna period och har för första gången spräckt 150.000 kr nivån vilket känns riktigt bra. Totalt har pensionsfond genererat 30089 kr i avkastning sedan den startades, något som måste anses vara helt ok med tanke på att den innehåller tråkiga långsiktiga investeringar i investmentbolag.

Totala värdet har gått upp nästan 17000 kr på 2 månader och detta är tack vare börsens uppgång men även lönen har varit högre p.g.a. mycket helgarbete. Jag jobbar idag som säljare i butik sedan några år tillbaks men har annars alltid varit egen företagare och jag vill verkligen gå tillbaks till att vara egen företagare som jag anser är mycket roligare och ger mer frihet. Vägen till detta mål startades i början av förra året då jag startade min egna redovisningsbyrå och planen är att jag om inom en snar framtid ska kunna livnära mig helt på denna verksamhet. Det gick lite sakta i början att få in kunder till mitt nya företag men de sista månaderna har flera nya kunder kommit in vilket har gjort att all min fritid har gått till att driva företaget. 

Jag jobbar som sagt 100% som säljare och är pappa till en ganska så stökig 4-årig kille så det har tidvis varit lite svårt att hinna med allting och samtidigt skriva här på bloggen. Förhoppningen är att nu när jag får in fler kunder så kan jag kanske trappa ner tiden jag jobbar som säljare och därmed börja realisera min dröm om att återigen bli egen företagare. 

Nu till lite egen reklam:
Söker du en redovisningskonsult som likt dig varit egen företagare under många år så är du välkommen att kontakta mig genom kommentar fältet nedan eller DM på Twitter. Jag erbjuder både fast pris och tim pris till låga priser. Jag kan hålla låga priser då jag sköter allt digitalt och jobbar hemifrån utan dyra lokal kostnader. Jag kan ta emot kunder från hela Sverige. www.sweweb.nu. ex. på tjänster är bokföring, löner, moms, deklarationer, bokslut, årsredovisningar och mycket mer.

Mina investeringar i fonder hos SAVR har gått upp igen och värdet ligger på 472 kr jämfört med insättningen på 400 kr så jag ligger nästan på plus 72 kr jämfört med rejält minus för bara någon månad sedan.

Om du vill testa att öppna ett kostnadsfritt ISK fondkonto hos SAVR så kan du lätt göra det via min värvningslänk.  (Annonslänk)

Största inköpen gjordes denna period i Hufvudstaden och Fabege då jag tycker att fastighetsbolagen värderas med en rejäl rabatt just nu, speciellt Hufvudstaden. Då jag inte vill gå bort från min investmentbolagsstrategi så blev det inköp av Hufvudstaden och Fabege som är underliggande bolag till Lundbergs respektive Öresund. Båda investmentbolagen värderas med premie vilket gör att jag då får investera i den underliggande företagen istället. 

Jag äger nu 82 aktier i Hufvudstaden och fortsätter aktiekursen att vara så låg jämfört med substansvärdet så lär det bli fler köp framöver. Ett litet delmål kan såklart vara att nå 100 aktier, vilket kan ske snabbare än vad jag tror.

Resultat Juni-Juli:
MiljonMåls Pensionfond: 154.889 kr
Likvider bankkonton: 35.482 kr
Övriga aktier/likvid: 11.086 kr
4Spar konto: 0 kr
Sushirullen + Golfstar (onoterade innehav) 8.000 kr
SAVR fonder 472 kr
Summa: 209.929 kr

Månadens insättning: 10.000 kr 
Totala insättningar Pensionfonden: 124.800 kr

AktieAntalKursMarknads värdePortföljandel
AAK0190,8500,0
Alimak Group3011233602,1
Assa Abloy19198,23765,82,3
Berkshire Hathaway B2175135022,2
Bilia1092,55925,50,6
Bure0250,200,0
Creades074000,0
Fabege20114,4522891,4
Fagerhult AB6741,452777,151,7
Fram skandinavien B2632,2837,20,5
Hexagon B6599,43596,42,2
Hexpol163,663,60,0
Holmen B0293,800,0
Hufvudstaden A8211493485,8
Industrivärden25229,857453,6
Indutrade AB8453,63628,82,3
Investor A36535,51927812,0
Kinnevik B53326,517304,510,8
NAXS AB047,100,0
Latour B20191,538302,4
Lundbergföretagen B6434,62607,61,6
Millicom SDB14255,83581,22,2
Mycronic21169,83565,82,2
Nederman12118,514220,9
Securitas B12131,11573,21,0
SWECO4521,520861,3
Svenska Handelsbanken A888,38707,040,4
Svolder105133,4140078,7
Traction28167,546902,9
Vitrolife11234,62580,61,6
Volati14360,68665,85,4
VNV Global1278,7944,40,6
Öresund110118,6130468,1
Likvider2100113,1
Totalt värde160729100,0



Gratis Aktiehandel (Annons)
  • Avanza erbjuder courtagefri (gratis) handel i aktier för alla nya kunder som har ett depåvärde på mindre än 50000 kr hos Avanza. Avanza var mitt första konto med courtagefri handel men nu ligger depåvärdet på drygt 42000 kr och därför kommer inga flera insättningar att göras på detta konto. Starta här en gratis ISK depå hos Avanza. (annonslänk)
  • Nordnet erbjuder gratis handel i aktier så länge depåvärdet är mindre än 80000kr. Jag har tyvärr varit kund hos Nordnet i många år så jag kunde inte ta del av detta erbjudande. Öppna ett gratis ISK hos Nordnet här. (annonslänk)

Friskrivning: Mina inlägg ska aldrig ses som rekommendationer och jag skriver endast det som jag tänker på och mina privata aktieaffärer. Väljer du att följa mina exempel gör du detta helt på din egen risk vilket kan medföra att du kan förlora delar eller hela din investering. Jag äger aktier i de bolag som är upplagda här.

Bild från Pixabay.

lördag 18 juli 2020

Ny strategi bli fastighetsmagnat


Det var ett tag sedan jag skrev ett inlägg här i bloggen och det är p.g.a. att det har haft mycket att göra på jobbet, hemma och i min nya verksamhet som redovisningskonsult. Jag har dock inte legat på latsidan utan jag har fortsatt investerat i mina investmentbolag eller dess underliggande bolag. Månadsrapporten hann jag inte alls med så jag får göra ett avbrott och ta den nästa månad istället. 

Jag har alltid varit lite snål av mig och när jag surfade runt lite till fbindex.se så märkte jag att flera fastighetsbolag värderades med ganska stora rabatter mot justerat eget kapital eller NAV. Jag fick då idén att skapa en ny portfölj för fastighetsbolag och knåpade även fram en strategi som förhoppningsvis ska ge mig en fin avkastning på lite längre sikt.

Grundtanken är att köpa billigare och eventuellt sälja dyrare och detta ska jag göra med hjälp av rabatten/premien som gäller för respektive fastighetsbolag. Detta hittar jag lättast hos fbindex.se som även driver ibindex.se där jag håller koll på mina investmentbolag.

Nu till lite egen reklam:
Söker du en redovisningskonsult som likt dig varit egen företagare under många år så är du välkommen att kontakta mig genom kommentar fältet nedan eller DM på Twitter. Jag erbjuder både fast pris och tim pris till låga priser. Jag kan hålla låga priser då jag sköter allt digitalt och jobbar hemifrån utan dyra lokal kostnader. Jag kan ta emot kunder från hela Sverige. www.sweweb.nu. ex. På tjänster är bokföring, löner, moms, deklarationer, bokslut, årsredovisningar och mycket mer.


Strategin


1. Köp fastighetsbolag som värderas med minst 10% rabatt mot substansvärdet - helst mer.

2. Skulle ett fastighetsbolag värderas till mer än 10% premie mot substansvärdet så kan jag börja sälja av och använda pengarna till köp av andra fastighetsbolag som värderas med rabatt.

3. All utdelning ska såklart återinvesteras i de fastighetsbolag som jag just nu anser vara lägst värderat.

Portföljen idag

Jag har sedan tidigare haft en gammal kapitalförsäkring hos Nordnet som hade några mindre innehav kvar och dessa sålde jag i veckan och köpte på mig följande fastighetsbolag.

5st Atrium Ljungberg (34%)
10st Diös (20%)
5st Fabege (30%)
5st Hufvudstaden (41%)
50st Klövern (37%)
10st Kungsleden (28%)

Siffrorna i parantes visar substansrabatten just nu enligt ibindex.se och som du ser är rabatterna väldigt fina just nu i dessa bolag och bräcker med lätthet de gamla investmentbolagens rabatter.

Värdet mellan de olika innehaven är ganska jämt just nu men jag kommer inte att ställa några kvar på en likaviktad portfölj. Portföljen startade med 3771 kr i likvida medel så det får anses vara startvärdet för portföljen. Jag har ännu inte bestämt om jag ska lägga in någon summa varje månad eller om det får bli lite sporadiska insättningar när det finns pengar över. Planen är dock, som i min pensionsfond med investmentbolag, att jag inte ska ta ut pengarna från portföljen utan låta det växa och växa tills förtidspensionen kommer, då tanken är att kunna leva på utdelningarna. När det händer står kanske skrivet i stjärnorna men jag har tyvärr svårt att läsa av dom så ska vi säga kanske om 10-15 år?

Fastighetsbolag har historiskt sett gett en väldigt bra avkastning och jag satsar nu på att denna avkastning kommer att fortsätta men historisk avkastning visar självklart inte på hur det kommer att gå i framtiden.

Vad tycker du om min lilla portfölj med fastighetsbolag?


Gratis Aktiehandel (Annons)
  • Avanza erbjuder courtagefri (gratis) handel i aktier för alla nya kunder som har ett depåvärde på mindre än 50000 kr hos Avanza. Avanza var mitt första konto med courtagefri handel men nu ligger depåvärdet på drygt 42000 kr och därför kommer inga flera insättningar att göras på detta konto. Starta här en gratis ISK depå hos Avanza. (annonslänk)
  • Nordnet erbjuder gratis handel i aktier så länge depåvärdet är mindre än 80000kr. Jag har tyvärr varit kund hos Nordnet i många år så jag kunde inte ta del av detta erbjudande. Öppna ett gratis ISK hos Nordnet här. (annonslänk)

Friskrivning: Mina inlägg ska aldrig ses som rekommendationer och jag skriver endast det som jag tänker på och mina privata aktieaffärer. Väljer du att följa mina exempel gör du detta helt på din egen risk vilket kan medföra att du kan förlora delar eller hela din investering. Jag äger aktier i de bolag som är upplagda här.

Bild från Pixabay.

onsdag 10 juni 2020

Månadsrapport Maj 2020




Maj månads rapport kommer ut lite sent denna gång och förklaringen är att jag har haft mycket jobb nu när det är säsong i min bransch samtidigt som jag har fått ett antal nya kunder till mitt egna företag. Detta är självklar något som jag blir extra glad över men det gör att vissa saker som ex. bloggen har fått mindre tid. Resultatet hann jag ändra på vid månadsskiftet så värdena stämde då men min aktielista har aktiekurser från 10/6 så det kommer att skilja sig en aning mot min uträkning.

Det som är extra kul är att jag har börjat få fler kunder till min egna redovisningsbyrå och min förhoppning är att jag ska kunna bräcka målet om att få 10 nya kunder under 2020. Hittills har jag fått in 5 st kunder vilket gör att jag ligger före mitt mål men jag vill såklart bräcka målet och få in ännu fler kunder. Skulle jag nå målet så kan min egna verksamhet ge mig en lön som täcker ett halvtids jobb och jag är då halvvägs till att kunna få jobba heltid med bokföring och redovisning.

Nu till lite egen reklam:
Söker du en redovisningskonsult som likt dig varit egen företagare under många år så är du välkommen att kontakta mig genom kommentar fältet nedan eller DM på Twitter. Jag erbjuder både fast pris och tim pris till låga priser. Jag kan hålla låga priser då jag sköter allt digitalt och jobbar hemifrån utan dyra lokal kostnader. Jag kan ta emot kunder från hela Sverige. www.sweweb.nu. ex. på tjänster är bokföring, löner, moms, deklarationer, bokslut, årsredovisningar och mycket mer.

Jag har tänkt lite på att eventuellt starta ett pensionssparande i mitt egna företag och då kunna ta del av skatteeffekter när jag blir äldre. Detta är något jag kommer att kolla upp och återkomma när jag har en bättre plan. Förhoppningen är att sparande inom företaget och privat borde ge en rejäl ökning av totalavkastningen över tiden. 

Tillbaka till min pensionsfond så var Maj månad en lyckad månad där värdet för portföljen gick upp med drygt 5000kr. Jag har dock varit lite för snål med att köpa aktier nu när aktiekurserna på väldigt kort tid sköt upp i luften och de kontanterna ligger nu på 17058kr eller 12,6% av pensionsfondens totala värde. 

Just nu tar jag det lite lugnt med köpen men lite köp blir det ändå då och då. Jag fortsätter att köpa de underliggande bolagen i de investmentbolag som värderas med premie som ex. Latour och Lundbergföretagen så att jag kan följa deras resa utan att betala en enorm premie. Förhoppningsvis får vi se en liten nedgång snart igen så att jag kan investera de pengar jag har i portföljen.

Mina investeringar i fonder hos SAVR har gått upp igen och värdet ligger på 428 kr jämfört med insättningen på 400 kr så jag ligger nästan på plus 28kr jämfört med rejält minus för bara någon månad sedan.

Om du vill testa att öppna ett kostnadsfritt ISK fondkonto hos SAVR så kan du lätt göra det via min värvningslänk.  (Annonslänk)

Resultat Maj:
MiljonMåls Pensionfond: 128.916 kr
Likvider bankkonton: 46.144 kr
Övriga aktier/likvid: 9,702 kr
4Spar konto: 0 kr
Sushirullen + Golfstar (onoterade innehav) 8.000 kr
SAVR fonder 428 kr
Summa: 193.190 kr

Månadens insättning: 5.000 kr 
Totala insättningar Pensionfonden: 114.800 kr

AktieAntalKursMarknads värdePortföljandel
AAK0190,8500,0
Alimak Group30113,834142,5
Assa Abloy13202,32629,91,9
Berkshire Hathaway B2175135022,6
Bilia1086,28620,6
Bure7204,81433,61,1
Creades061100,0
Fagerhult AB5039,551977,51,5
Fram skandinavien B2632,2837,20,6
Hexagon B6545,23271,22,4
Hexpol177,577,50,1
Holmen B0296,400,0
Hufvudstaden A18125,12251,81,7
Industrivärden23229,75283,13,9
Indutrade AB8378,43027,22,2
Investor A315181605811,8
Kinnevik B53245,913032,79,6
NAXS AB046,300,0
Latour B20182,836562,7
Lundbergföretagen B644426642,0
Millicom SDB14273,83833,22,8
Mycronic12171,12053,21,5
Nederman1211213441,0
Securitas B12126,351516,21,1
SWECO4403,81615,21,2
Svenska Handelsbanken A896,68773,440,6
Svolder105112,4118028,7
Traction2817047603,5
Vitrolife9207,81870,21,4
Volati30241,1512427,39,2
VNV Global1070,37030,5
Öresund110109,4120348,9
Likvider1705812,6
Totalt värde135767100,0

Hur gick det för dig i Maj?


Gratis Aktiehandel (Annons)
  • Avanza erbjuder courtagefri (gratis) handel i aktier för alla nya kunder som har ett depåvärde på mindre än 50000 kr hos Avanza. Avanza var mitt första konto med courtagefri handel men nu ligger depåvärdet på drygt 42000 kr och därför kommer inga flera insättningar att göras på detta konto. Starta här en gratis ISK depå hos Avanza. (annonslänk)
  • Nordnet erbjuder gratis handel i aktier så länge depåvärdet är mindre än 80000kr. Jag har tyvärr varit kund hos Nordnet i många år så jag kunde inte ta del av detta erbjudande. Öppna ett gratis ISK hos Nordnet här. (annonslänk)

Friskrivning: Mina inlägg ska aldrig ses som rekommendationer och jag skriver endast det som jag tänker på och mina privata aktieaffärer. Väljer du att följa mina exempel gör du detta helt på din egen risk vilket kan medföra att du kan förlora delar eller hela din investering. Jag äger aktier i de bolag som är upplagda här.

Bild från Pixabay.