söndag 7 juli 2019

Köpvärda investmentbolag just nu


Investmentbolagen har gått upp rejält den senaste tiden och flera av de som jag tidigare handlat i värderas nu med premie. Ett ex är Lundbergföretagen som tidigare handlades med en helt ok rabatt till att nu handlas med ett par procent premie.

Jag har valt att sälja av en del av mitt innehav i Lundbergföretagen och sälja av helt i Creades som verkligen handlas med en rejäl premie men detta är investmentbolag som jag självklart kommer att köpa igen så fort aktiekursen kommer ner en bit.

Enligt ibindex.se värderas just nu Kinnevik till 10,22% mer rabatt än genomsnittet de senaste 5 åren och det är en rabatt som jag kallar köpvärd. Risken är dock högre i Kinnevik än vad det har varit tidigare och de konstiga svängningarna den senaste tiden i stora beslut har gjort att förtroendet för ledning är lågt just nu. Detta förklarar troligen den höga rabatten men med dagens rabatt på mer än 23% gör att man får hela Millicom innehavet på köpet när man investerar i Kinnevik till ett värde av 20 miljarder kr.



Öresund värderas också med nästan 10% extra rabatt jämfört genomsnittet på rabatten de senaste 5 åren. Här är dock rabatten inte så stor utan rabatten ligger på endast 2%. Öresund har dock under flera år värderats med premie så det är ganska ovanligt att de värderas med en rabatt. Förklaringen är att de inte lyckats göra så bra affärer den senaste tiden och avkastning ligger efter index. På långsikt har de dock överträffat index med klar marginal och jag väljer att fortsätta tro på Mats Qviberg och co verkligen vet vad de gör och att de kommer att ge oss aktieägare en fin avkastning på långsikt.

Så min köplista under veckan blir att inhandla mer aktier i Kinnevik och Öresund. Just nu äger jag 68 aktier i Öresund och i bakhuvudet finns det en liten plan att eventuellt köpa så att jag har fler än 100 aktier innan veckans slut.

Vad tänker du köpa nästa vecka?


Casha in bonusar (Annons)
Genom att klicka på mina värvningslänkar nedan så får du bonusar som gör att du raskt kan öka på din återbäringssumma från Cashbacksidorna. Nästan som Gratis pengar!
Refunder - Du får 50kr när du köper för mer än 100kr genom Refunder.
Bonusway - ger dig 100:- i bonus när du har gjort dina första köp.
Cashbackshopping - Får både du och jag 25kr i bonus.
Mybonus - Du får 50kr i bonus när du blir medlem och gör dina första köp.
Rewardnetwork - Tyvärr ger de ingen bonus men de verkar ha högre återbäring än de andra.

Friskrivning: Mina inlägg ska aldrig ses som rekommendationer och jag skriver endast det som jag tänker på och mina privata aktieaffärer. Väljer du att följa mina exempel gör du detta helt på din egen risk vilket kan medföra att du kan förlora delar eller hela din investering. Jag äger aktier i de bolag som är upplagda här.

Bild från Pixabay.

lördag 6 juli 2019

Industrivärdens halvårsrapport 2019


Idag kom Industrivärdens halvårsrapport för 2019 ut och som vanligt var det inga chockerande nyheter eller stora förändringar som skett. Största händelsen var att Industrivärden sålt resten av deras ICA innehav och sänkte därmed skulden med 4,1 miljarder kr. Detta var dock ingen direkt nyhet då de sedan ett tag sedan informerat om att detta skulle hända. Trots att de under första halvåret köpt in aktier för 1,5 miljarder lyckades de få ner skuldsättningsgraden med 5 procentenheter till endast 2% vilket är riktigt lågt för Industrivärden.

Det verkar som att Lundberg får igenom sin vilja med att minska skuldsättningen till ett minimum men samtidigt göra små men stadiga inköp av fler aktier i innehaven. Under första halvåret köpte de aktier i Volvo för 0,8 miljarder, 0,4 miljarder i Skanska och 0,3 miljarder i Sandvik. Stadigt ökar de makten över sina portföljbolag och då de har koncentrerat portföljen till endast 8 innehav räknar jag med att detta kommer att fortsätta under många år. Troligen kommer de att sälja av kvarvarande innehav i SSAB då de tidigare sålt av en del och innehavet står för knappt 1% av portföljvärdet.

Jag räknar med att med Lundberg vid rodret kommer de att fortsätta bygga upp de resterande 7 innehaven och rapporterna bör nog bli ganska tråkiga framöver. Tråkigt är dock inget som behöver vara dåligt när man investerar i aktier speciellt då långsiktigt ägande i fina bolag har visat sig vara ett väldigt bra sätt att öka värdet. Själv äger jag inga aktier i Industrivärden utan valde att istället köpa in mig i Lundbergföretagen som till stor del består av just aktier i Industrivärden och då de handlades med rabatt kändes det som en bättre idé. Sonen har dock haft en större andel av hans portfölj i just Industrivärden.


Just nu handlas Lundbergföretagen med premie medan Industrivärden handlas med en rabatt på 12,57% (enligt www.ibindex.se) så det kan kanske vara en bra idé att börja köpa Industrivärden tills vidare. Skulle Lundbergföretagen gå ner till en lite större rabatt kommer jag såklart köpa Lundbergs istället igen. Båda bolagen anser jag vara väldigt bra innehav för alla som vill investera långsiktigt i investmentbolag. Tråkiga bolag kanske men med fin avkastning på långsikt.

Aktiekursen har de senaste 6 månaderna inte lyckats nå upp till Index (SIXRX) nivåer då Industrivärden totalavkastat 18% mot index 21%. Detta är såklart inte så bra men man bör tänka på att 6 månader är en extremt kort period för långsiktig investering och tittar vi på lite längre perioder har Industrivärden lyckats ge en totalavkastning som är högre än index.


3% överavkastning mot Index varje år i 10 år låter kanske inte som mycket men i det långa loppet blir det en väldigt stor skillnad. Jag har tidigare skrivit att Industrivärden fyllt 75 år och under dessa år har de avkastat 1,2% mer än index och hade du investerat 100kr i Industrivärden när de börsnoterades och återinvesterat alla utdelningar skulle du idag ha drygt 1360 000 kr men hade du istället följt index hade du endast haft 620 000 kr. Ränta på ränta effekten blir verkligen enorm under långa perioder.


Casha in bonusar (Annons)
Genom att klicka på mina värvningslänkar nedan så får du bonusar som gör att du raskt kan öka på din återbäringssumma från Cashbacksidorna. Nästan som Gratis pengar!
Refunder - Du får 50kr när du köper för mer än 100kr genom Refunder.
Bonusway - ger dig 100:- i bonus när du har gjort dina första köp.
Cashbackshopping - Får både du och jag 25kr i bonus.
Mybonus - Du får 50kr i bonus när du blir medlem och gör dina första köp.
Rewardnetwork - Tyvärr ger de ingen bonus men de verkar ha högre återbäring än de andra.

Friskrivning: Mina inlägg ska aldrig ses som rekommendationer och jag skriver endast det som jag tänker på och mina privata aktieaffärer. Väljer du att följa mina exempel gör du detta helt på din egen risk vilket kan medföra att du kan förlora delar eller hela din investering. Jag äger aktier i de bolag som är upplagda här.

Bilder från Industrivärden.

söndag 30 juni 2019

Halvårsrapport 2019 Pensionsfonden

 Detta är inlägg innehåller annonslänkar och är sponsrat av 4Spar.

Nu är första halvåret avklarat och jag kan konstatera att det har gått bra för min nya pensionsfond och byggandet av bufferten. Bufferten har verkligen svällt denna månad och ligger nu mer än 50% över målet på 50000kr. Totalt gick värdet upp med nästa 30000 kr under månaden och förklaringen till detta är att jag under månaden fick en högre lön än normalt då jag jobbat alla helger i Maj, jag slipper betala hyra denna och nästa månad pga den tidigare renoveringen samt till viss del den fina uppgången i mina aktieinnehav. Mina mål för 2019 kan du läsa om här.

Jag valde att inte göra någon överföring till pensionsfonden för att spara lite slantar i skatt. Istället kommer jag att göra överföringen under Juli månad men just nu är det en större mängd pengar som ligger och skvalpar i portföljen så jag måste investera dessa innan jag gör en ny insättning.

Då jag har nått min gräns hos Avanza (Måste ligga under 50000kr i portfölj värde för att behålla gratis courtage) kommer jag fortsättningsvis att göra insättning till mitt Degiro konto istället. Degiro har ett mycket sämre gränssnitt än Avanza men jag kan leva med det då jag troligen kommer att spara stora pengar med tiden då de har gratis courtage upp till 1 miljon. Jag har därför valt att även lägga in de innehav jag haft hos Degiro till Pensionsfonden och där finns nu även innehav som inte är investmentbolag och detta är då jag ville ta in de underliggande innehaven i Melker Schörling AB och till viss del även Latour som just nu handlas med en enorm premie. Du kan läsa mer om mina MSAB plan här.

Mitt onoterade innehav Golfstar hade sin första handelsdag under månaden och det gick inte riktigt så bra. Kursen gick ner hela 25% och jag blir därmed tvungen att skriva ner värdet på detta innehav.

Jag har minskat i Lundbergföretagen och ökat i bla Öresund och Kinnevik samt tagit in en liten post i det nya innehaven Fram skandinavien. Jag kommer troligen skriva lite mer om detta innehav lite längre fram men det kommer inte att tillåtas ta en allt för stor del av portföljen. Just nu är Investor största innehavet i pensionsfonden och står för hela 20% tätt följt av Öresund som står för mer än 17%.

Under månaden har jag även satt in 2000 kr till mitt konto hos 4Spar som ger hela 5,5% ränta. Detta konto ger självklart en klart högre risk än att ha pengarna på ett bankkonto då de inte har insättningsgaranti men jag tycker ändå att det är värt risken med en så hög ränta. Jag kommer endast ha mindre summor hos 4Spar för att fördela risken.

Resultat Juni

MiljonMåls Pensionfond: 46.113 kr
Likvider bankkonton: 78.477 kr
Övriga aktier/likvid: 4.315 kr
4Spar konto: 2000 kr
Sushirullen + Golfstar (onoterade innehav) 8.000 kr
Summa: 138.905 kr

Månadens insättning: 3.000kr
Totala insättningar Pensionfonden: 41.673 kr



AktieAntalKursMarknads värdePortföljandel
AAK 11761760,4
Assa Abloy1209,9209,90,5
Creades2343,56871,5
Fram skandinavien B777,8544,61,2
Hexagon B2515,61031,22,2
Hexpol275,65151,30,3
Investor A21445,89361,820,3
Kinnevik B25241,56037,513,1
Latour B1136,9136,90,3
Lundbergföretagen B19347,66604,414,3
Securitas B1162,9162,90,4
Svolder40125,4501610,9
Traction019300,0
Vostok New Ventures157570,1
Öresund66122,8810517,6
Likvider783317,0
Totalt värde46114


Jag har tidigare skrivit om att jag tillåter korttids trading i investmentbolag som jag ändå har tänkt äga på långsikt. Förutom att sälja av när investmentbolagen handlas med premie (aktiekursen högre än substansvärdet) köper och säljer jag även investmentbolag som har låg likviditet och stor spread mellan köp och sälj som ex. Creades, Volati, Traction.

Tanken är att jag vill äga dessa bolag på långsikt så skulle kursen gå ner mer köper jag på mig mera och skulle sedan kursen vända uppåt igen behåller jag eller börjar sälja av en del. Förhoppningen är att tradingen ska ge mig lite överavkastning samt att jag inte sitter sysslolös. Jag har en tendens att vilja göra nya saker hela tiden och detta är tyvärr inte något som är bra för långsiktig investering så jag väljer att förkasta min tidigare idé om att dagshandla i indexfonder när börsen går ner och istället koncentrera mig på investmentbolagen istället.

Här följer en lista på några trading resultat:

26/6-27/6 Volati köpt 890 kr sålt 913 kr = vinst 23 kr (2,6% avkastning)
19/6 Creades köpt 331 kr sålt 340 kr = vinst 9 kr (2,7% avkastning)
4/6 - 13/6 Traction köpt 881kr sålt 925 kr = vinst 44 kr (5% avkastning)
12/3 till 11/6 - 19/6 till 26/6 Vostok new ventures köpt 1866 kr sålt 1975 kr = vinst 109 kr (5,8% avkastning)
25/4-15/5 till 28/5 Creades köpt 1870 kr sålt 1937 kr = vinst 67 kr (3,6% avkastning)
17/4 - 18/4 Creades köpt 622 kr sålt 652 kr = vinst 30 (4,8% avkastning)

Som du ser handlar det om småsummor men många sådana kan ge en väldigt positiv effekt på långsikt.

Hur var din månad?



Casha in bonusar (Annons)
Genom att klicka på mina värvningslänkar nedan så får du bonusar som gör att du raskt kan öka på din återbäringssumma från Cashbacksidorna. Nästan som Gratis pengar!
Refunder - Du får 50kr när du köper för mer än 100kr genom Refunder.
Bonusway - ger dig 100:- i bonus när du har gjort dina första köp.
Cashbackshopping - Får både du och jag 25kr i bonus.
Mybonus - Du får 50kr i bonus när du blir medlem och gör dina första köp.
Rewardnetwork - Tyvärr ger de ingen bonus men de verkar ha högre återbäring än de andra.

Friskrivning: Mina inlägg ska aldrig ses som rekommendationer och jag skriver endast det som jag tänker på och mina privata aktieaffärer. Väljer du att följa mina exempel gör du detta helt på din egen risk vilket kan medföra att du kan förlora delar eller hela din investering. Jag äger aktier i de bolag som är upplagda här.

Bild från Pixabay.