måndag 2 november 2020

Månadsrapport Oktober 2020


Oktober var en ganska mager månad på börsen men med hjälp av min månadsinsättning på 5000kr så höll sig pensionsfonden på nästan +/- 0 och har idag ett värde på 187147kr. Längre ner i inlägget hittar du alla aktier som ingår i min pensionsfond. Börsen verkar gå till mer turbulenta tider nu när den andra vågen av Corona verkar vara ett faktum och presidentvalet denna vecka. Jag misstänker dock att USA oavsett vem som blir president kommer att trycka pengar som galningar och därmed minska nedgångarna på börsen. Frågan är dock vad som kommer att hända när de beslutar sig för att sluta eller minska tryckandet av pengar?

Jag har under månaden gjort rejäla köp i Fabege, Hufvudstaden och Handelsbanken vilket enligt många kanske kan anses vara lite tråkiga innehav men enligt mig ser de ut att vara lågt värderade och bör kunna ge mig som aktieägare fina utdelningar under åren som kommer. Jag har även ökat på smått i företag som Assa Abloy, Indutrade, Investor, Sweco och Volati.

Jag brukar även trada lite i mina investmentbolag och under månaden köpte jag tillbaks de 10st Bilia som jag tidigare sålt med en realiserad vinst på 74kr eller 7% på investerat kapital. Svolder gick också ner en del under månaden och jag passade på att köpa tillbaks de 25 aktier jag sålde i slutet av September och realiserade en vinst på 246kr eller ca 6% på investerat kapital. I September sålde jag även 33 Kinnevik aktier för 350kr som jag tänkt köpa tillbaka när aktiekursen gått ner en bit vilket verkar ta en del tid. Förhoppningsvis ska det komma ett köpläge under de närmaste veckorna så att Kinnevik återigen tar en större kaka av portföljen.

New Equity Venture är ett mikroskopiskt investmentbolag som jag brukar trada lite då och då och summerar jag allt så har jag just nu en vinst på 4413kr vilket är nästa 10% av pensionsfondens totala avkastning. Detta är dock förenat med hög risk så det är endast en mindre del av portföljen som jag satsar här och det brukar för det mesta bli snabba köp och försäljningar.

Mina investeringar i fonder hos SAVR gick ner en aning under oktober och värdet ligger nu på 504 kr jämfört med insättningen på 400 kr så jag ligger fortfarande på plus 104 kr jämfört med rejält minus för bara någon månad sedan. Nu i efterhand tycker jag att jag borde ha fortsatt sätta in pengar i fonder men jag tycker fortfarande att investmentbolag är lite roligare att investera i.

Om du vill testa att öppna ett kostnadsfritt ISK fondkonto hos SAVR så kan du lätt göra det via min värvningslänk.  (Annonslänk)

Behöver ditt företag hjälp med bokföringen?

Söker du en redovisningskonsult som likt dig varit egen företagare under många år så är du välkommen att kontakta mig genom kommentar fältet nedan eller DM på Twitter. Jag erbjuder både fast pris och tim pris till låga priser. Jag kan hålla låga priser då jag sköter allt digitalt och jobbar hemifrån utan dyra lokal kostnader. Jag kan ta emot kunder från hela Sverige. www.sweweb.nu. ex. på tjänster är bokföring, löner, moms, deklarationer, bokslut, årsredovisningar och mycket mer.

Resultat Oktober:

MiljonMåls Pensionfond: 187.147 kr
Likvider bankkonton: 44.249 kr
Övriga aktier/likvid: 11.130 kr
4Spar konto: 0 kr
Sushirullen + Golfstar (onoterade innehav) 8.000 kr
SAVR fonder 504 kr
Summa: 251.030 kr

Månadens insättning: 5.000 kr 
Totala insättningar Pensionfonden: 139.800 kr

AktieAntalKursMarknads värdePortföljandel
AAK0190,8500,0
Alimak Group30109,432821,8
Assa Abloy2719151572,8
Berkshire Hathaway B2179935981,9
Bilia10118,911890,6
Bure0258,600,0
Byggmästare A J Ahlström2015030001,6
Creades088600,0
Fabege72112,458096,44,3
Fagerhult AB6740,252696,751,4
Fram skandinavien B2633,7876,20,5
Hexagon B6650,43902,42,1
Hexpol178,478,40,0
Holmen B0337,400,0
Hufvudstaden A173116,320119,910,8
Industrivärden27227,66145,23,3
Indutrade AB10451,445142,4
Investor A425332238612,0
Kinnevik B20365,1573033,9
NAXS AB045,200,0
Latour B20207,841562,2
Lundbergföretagen B6400,62403,61,3
Millicom SDB1426336822,0
Mycronic20188,137622,0
Nederman1212014400,8
New Equity Venture Int.38816,86518,43,5
Securitas B12125,951511,40,8
SWECO9448,44035,62,2
Svenska Handelsbanken A7872,125625,363,0
Svolder108152164168,8
Traction8167,513400,7
Vitrolife11216,82384,81,3
Volati15168,110283,15,5
VNV Global1277,2926,40,5
Öresund110117,8129586,9
Likvider173609,3
Totalt värde187147100,0


Gratis Aktiehandel (Annons)
  • Avanza erbjuder courtagefri (gratis) handel i aktier för alla nya kunder som har ett depåvärde på mindre än 50000 kr hos Avanza. Avanza var mitt första konto med courtagefri handel men nu ligger depåvärdet på drygt 42000 kr och därför kommer inga flera insättningar att göras på detta konto. Starta här en gratis ISK depå hos Avanza. (annonslänk)
  • Nordnet erbjuder gratis handel i aktier så länge depåvärdet är mindre än 80000kr. Jag har tyvärr varit kund hos Nordnet i många år så jag kunde inte ta del av detta erbjudande. Öppna ett gratis ISK hos Nordnet här. (annonslänk)

Friskrivning: Mina inlägg ska aldrig ses som rekommendationer och jag skriver endast det som jag tänker på och mina privata aktieaffärer. Väljer du att följa mina exempel gör du detta helt på din egen risk vilket kan medföra att du kan förlora delar eller hela din investering. Jag äger aktier i de bolag som är upplagda här.

Bild från Pixabay.

måndag 5 oktober 2020

Månadsrapport September 2020


Det blev ett litet uppehåll igen mellan månadsrapporterna så denna rapport gäller egentligen för Augusti och September. Börsen har varit på ett fantastiskt humör och pensionsfonden fortsätter att växa i en snabb takt och gav en uppgång på hela 22759kr + insättningarna på 10000kr. Detta är nästan 15% avkastning på bara 2 månader vilket alltid är roligt men jag tycker ändå att det har gått lite väl fort med tanke på att andra vågen i Corona pandemin börjar ta fart. 

Totalt har pensionsfonden hittills haft en avkastning på 52848 kr sedan den startades eller 39% vilket är underbart bra med tanke på att jag startade fonden i Mars 2019. 

Jag har därför hållit på med lite småtrading under perioden genom att köpa och sälja investmentbolagen. Jag sålde bla en del Kinnevik och Svolder när kurserna rusade iväg med tanken att köpa tillbaka dom så fort kursen går ner en liten bit. Tanken är att få en liten extra avkastning många gånger och att det med tiden ger en bra effekt på den totala avkastningen. Dessa 2 är inga lysande exempel just nu då kurserna ligger någon krona högre mot vad jag sålde dom för men jag hoppas på en liten nedgång snart så att jag kan köpa tillbaks dom. De likvida medlen är därför på all time high just nu och ligger på hela 31000 kr eller 16,5% av pensionsfonden. 

Tradingen har jag dock lyckats bäst med i de små investmentbolagen som har en tendens att vara väldigt volatila som ex. Volati och NEVI. Ex. NEVI har gett 1203kr i extra avkastning efter flera små köp och försäljningar, något som jag hoppas kan fortsätta framöver. Ett annat exempel är den lilla post aktier jag ägt i Bilia sålde jag av när den sköt upp som en raket och köpte sedan tillbaks efter någon dag vilket gav en liten vinst på 80 kr, vilket är riktigt bra med tanke på att det endast gällde 10 aktier. 

Detta kommer såklart inte att fungera hela tiden så det är bara en liten del av portföljen som jag tillåter användas i trading syfte medan resten ska ligga i långsiktigt ägande av investmentbolag och deras underliggande företag. Nu när de flesta investmentbolagen värderas med premie eller väldigt låga rabatter börjar det kännas svårare och svårare att köpa aktier så jag kommer nog låta kassan vara lite större än normalt och kanske fortsätta med mina mindre trading positioner.

Jag har dock inte varit helt på latsidan utan ökat en aning i bla Investor, Industrivärden och Assa Abloy och ökat rejält i fastighetsbolagen Fabege och Hufvudstaden som då värderades med rejäla rabatter mot substansvärdet. Dessa 2 innehav står för nästa 10% av pensionsfondens värde vilket känns som en ok nivå men tanken är också att sälja av en del om värderingen skulle gå upp till substansvärdet eller lite högre än så. Både bolagen är underliggande bolag till investmentbolagen Öresund respektive Lundbergs och platsar då in i min strategi då båda investmentbolagen värderas med premie.

Totalvärdet har precis passerat en kvarts miljon vilket känns riktigt skönt att nå så här snabbt och anledningen till detta är normalt sparande och att jag valde göra större extra insättningar i min pensionsfond i Mars när Corona krisen var som värst. Uppgången kom dock förvånansvärt snabbt så jag hann inte sätta in de extra pengar jag hade planerat för. Vi får se vad som händer med börsen nu när andra vågen är igång runt om i världen. 

Mina investeringar i fonder hos SAVR fortsätter att gå upp och värdet ligger nu på 524 kr jämfört med insättningen på 400 kr så jag ligger nästan på plus 123 kr jämfört med rejält minus för bara någon månad sedan. Nu i efterhand tycker jag att jag borde ha fortsatt sätta in pengar i fonder men jag tycker fortfarande att investmentbolag är lite roligare att investera i.

Om du vill testa att öppna ett kostnadsfritt ISK fondkonto hos SAVR så kan du lätt göra det via min värvningslänk.  (Annonslänk)

Behöver ditt företag hjälp med bokföringen?

Söker du en redovisningskonsult som likt dig varit egen företagare under många år så är du välkommen att kontakta mig genom kommentar fältet nedan eller DM på Twitter. Jag erbjuder både fast pris och tim pris till låga priser. Jag kan hålla låga priser då jag sköter allt digitalt och jobbar hemifrån utan dyra lokal kostnader. Jag kan ta emot kunder från hela Sverige. www.sweweb.nu. ex. på tjänster är bokföring, löner, moms, deklarationer, bokslut, årsredovisningar och mycket mer.


Resultat Augusti-September:
MiljonMåls Pensionfond: 187.648 kr
Likvider bankkonton: 44.709 kr
Övriga aktier/likvid: 12.299 kr
4Spar konto: 0 kr
Sushirullen + Golfstar (onoterade innehav) 8.000 kr
SAVR fonder 524 kr
Summa: 253.180 kr

Månadens insättning: 10.000 kr 
Totala insättningar Pensionfonden: 134.800 kr

AktieAntalKursMarknads värdePortföljandel
AAK0190,8500,0
Alimak Group30123,837142,0
Assa Abloy22212,546752,5
Berkshire Hathaway B2188837762,0
Bilia10112,411240,6
Bure0272,200,0
Byggmästare A J Ahlström2014729401,6
Creades085500,0
Fabege40124,649842,7
Fagerhult AB674228141,5
Fram skandinavien B2634,2889,20,5
Hexagon B6671,44028,42,1
Hexpol182,5582,550,0
Holmen B0335,200,0
Hufvudstaden A116125,814592,87,8
Industrivärden27237,86420,63,4
Indutrade AB8487,83902,42,1
Investor A38571,52171711,6
Kinnevik B20356,671323,8
NAXS AB045,600,0
Latour B20209,441882,2
Lundbergföretagen B6444,42666,41,4
Millicom SDB14265,83721,22,0
Mycronic10206,420641,1
Nederman1213416080,9
New Equity Venture Int.5001680004,3
Securitas B1213416080,9
SWECO4498,81995,21,1
Svenska Handelsbanken A7874,985848,443,1
Svolder80164,4131527,0
Traction817213760,7
Vitrolife11236,42600,41,4
Volati14370,610095,85,4
VNV Global1272,7872,40,5
Öresund110128140807,5
Likvider3098016,5
Totalt värde187648100,0


Gratis Aktiehandel (Annons)
  • Avanza erbjuder courtagefri (gratis) handel i aktier för alla nya kunder som har ett depåvärde på mindre än 50000 kr hos Avanza. Avanza var mitt första konto med courtagefri handel men nu ligger depåvärdet på drygt 42000 kr och därför kommer inga flera insättningar att göras på detta konto. Starta här en gratis ISK depå hos Avanza. (annonslänk)
  • Nordnet erbjuder gratis handel i aktier så länge depåvärdet är mindre än 80000kr. Jag har tyvärr varit kund hos Nordnet i många år så jag kunde inte ta del av detta erbjudande. Öppna ett gratis ISK hos Nordnet här. (annonslänk)

Friskrivning: Mina inlägg ska aldrig ses som rekommendationer och jag skriver endast det som jag tänker på och mina privata aktieaffärer. Väljer du att följa mina exempel gör du detta helt på din egen risk vilket kan medföra att du kan förlora delar eller hela din investering. Jag äger aktier i de bolag som är upplagda här.

Bild från Pixabay.