måndag 20 januari 2020

Utdelningar 2019


2019 var det första året med mina nya långsiktiga investeringar i Investmentbolag som jag friskt kallar för MiljonMåls pensionsfond. Fonden började med ganska lite pengar i Mars så jag missade nog lite utdelningar från våren men det blev ändå en lite slant.

19-04-09 Lundbergsföretagen 76,8 76,8
19-04-18 Öresund 165 241,8
19-05-13 Kinnevik 51 292,8
19-05-14 Investor 153 445,8
19-11-12 Kinnevik 160 605,8
19-11-13 Investor 80 685,8
19-11-14 Kinnevik 56 741,8
19-11-15 Investor 12 753,8
19-11-25 Svolder 116,1 869,9
19-11-27 Svolder 64,5 934,4

Totalt fick pensionsfonden 934,4 kr i form av utdelningar under 2019 men detta var dock inte allt då Kinnevik delade ut sina Millicom aktier också. Beräknat värde för denna utdelning är ca 2460 kr så totalt delade mina investmentbolag ut 3394,4 kr till mig. Denna utdelning räknar jag dock inte med i ovanstående uträkning för att det ska bli lättare att jämföra mellan åren.

2020 kommer att ge en klart högre utdelning än 2019 och med de innehav jag har i skrivande stund borde jag få drygt 2200 kr i utdelning. Jag räknar dock med en högre utdelning än så då de flesta bolagen lär höja sin utdelning och jag bör kunna hinna köpa på mig fler aktier innan utdelningssäsongen senare under våren,

Du kan se alla utdelningar jag har fått genom åren här.


Gratis Aktiehandel (Annons)
  • Avanza erbjuder courtagefri (gratis) handel i aktier för alla nya kunder som har ett depåvärde på mindre än 50000 kr hos Avanza. Avanza var mitt första konto med courtagefri handel men nu ligger depåvärdet på drygt 42000 kr och därför kommer inga flera insättningar att göras på detta konto. Starta här en gratis ISK depå hos Avanza. (annonslänk)
  • Nordnet erbjuder gratis handel i aktier så länge depåvärdet är mindre än 80000kr. Jag har tyvärr varit kund hos Nordnet i många år så jag kunde inte ta del av detta erbjudande. Öppna ett gratis ISK hos Nordnet här. (annonslänk)
  • Degiro erbjuder gratis handel i aktier så länge depåvärdet är mindre än 1 miljon kr och här jag nyss öppnat ett konto och börjat köpa aktier. Max 5 affärer får göras per dag för att slippa courtage. Pappersarbetet för att starta ett konto här är extremt jobbigt men när det väl är gjort har det ändå fungerat ok. Appen och hemsidan ligger långt efter vad Nordnet och Avanza gör men för långsiktig investering fungerar det ändå ok. Jag använder mig av Avanza appen för att hålla koll på orderdjup och nyheter medan jag gör köpen i Degiro. Öppna ett gratis konto hos Degiro här. (annonslänk)

Friskrivning: Mina inlägg ska aldrig ses som rekommendationer och jag skriver endast det som jag tänker på och mina privata aktieaffärer. Väljer du att följa mina exempel gör du detta helt på din egen risk vilket kan medföra att du kan förlora delar eller hela din investering. Jag äger aktier i de bolag som är upplagda här.

Bild från Pixabay.

Mål 2020

I fredags skrev jag om hur det gick för mina mål 2019 och nu tänkte jag lista upp de nya målen som gäller för detta år.

Börsen gick riktigt bra förra året och det finns en risk att det kanske inte får lika bra i år så jag kommer att vara konservativ i min ekonomiska mål.

1. 180.000 - 200.000 kr i aktier

Målet är att nå minst 180.000 kr totalt i värde i mina depåer men helst skulle jag vilja nå den magiska gränsen på 200.000 kr. Avkastningen på börsen kommer att avgöra hur detta går då jag just nu har ett aktievärde på lite över 110.000 kr och planerar sätta in 60.000 kr i nyspar under året. Jag hoppas även att jag ska kunna göra insättningar när jag får återbäring och bonus från mina köp via kreditkort och cashbacksidor som ex. refunder.se, cashbackshopping.se m.m. Det är inga stora slantar men med tiden kan det ge en betydande skillnad på portföljen.

2. 10 nya kunder

Förra året startade jag min nya verksamhet som redovisningskonsult och just nu har jag 4 kunder. Målet är att verkligen komma igång med verksamheten och ta in minst 10 nya kunder under året. Jag har börjat med att sätta upp annonser på Google och skicka ut brev till närliggande företag.

Planen är att erbjuda en helt digital tjänst där allt sker genom en app och detta gör att jag kan ta emot kunder från hela Sverige. 2 av de kunder som jag har idag finns i helt andra städer och det har fungerat bra med att hålla kommunikationen via appen, mail eller telefon.

Drömmen är att denna verksamhet ska bli så stor att jag kan sluta mitt heltids jobb inom detaljhandeln och jobba heltid med redovisning istället. Bäst av allt är att då allt sköts digitalt så kan jag sköta verksamheten från varsomhelst, Sverige, Portugal eller Vietnam.

Nu till lite egen reklam:
Söker du en redovisningskonsult som likt dig varit egen företagare under många år så är du välkommen att kontakta mig genom kommentar fältet nedan eller DM på Twitter. Jag erbjuder både fast pris och tim pris till låga priser. Jag kan hålla låga priser då jag sköter allt digitalt och jobbar hemifrån utan dyra lokal kostnader. Jag kan ta emot kunder från hela Sverige.


3. Nå 83 kg

Hälsan var det som jag lyckades sämst med under 2019 så i år ska jag verkligen försöka ta tag i det. Jag tänker ha samma mål som förra året så att jag har en bra chans att kunna nå det. Idag väger jag nästan 90 kg så det krävs en hyvling av 6-7 kg för att nå målet. Teoretiska sett borde detta vara det lättaste att nå men i praktiken det svåraste. 🤔

Hur ser din mål för 2020?


Gratis Aktiehandel (Annons)
  • Avanza erbjuder courtagefri (gratis) handel i aktier för alla nya kunder som har ett depåvärde på mindre än 50000 kr hos Avanza. Avanza var mitt första konto med courtagefri handel men nu ligger depåvärdet på drygt 42000 kr och därför kommer inga flera insättningar att göras på detta konto. Starta här en gratis ISK depå hos Avanza. (annonslänk)
  • Nordnet erbjuder gratis handel i aktier så länge depåvärdet är mindre än 80000kr. Jag har tyvärr varit kund hos Nordnet i många år så jag kunde inte ta del av detta erbjudande. Öppna ett gratis ISK hos Nordnet här. (annonslänk)
  • Degiro erbjuder gratis handel i aktier så länge depåvärdet är mindre än 1 miljon kr och här jag nyss öppnat ett konto och börjat köpa aktier. Max 5 affärer får göras per dag för att slippa courtage. Pappersarbetet för att starta ett konto här är extremt jobbigt men när det väl är gjort har det ändå fungerat ok. Appen och hemsidan ligger långt efter vad Nordnet och Avanza gör men för långsiktig investering fungerar det ändå ok. Jag använder mig av Avanza appen för att hålla koll på orderdjup och nyheter medan jag gör köpen i Degiro. Öppna ett gratis konto hos Degiro här. (annonslänk)

Friskrivning: Mina inlägg ska aldrig ses som rekommendationer och jag skriver endast det som jag tänker på och mina privata aktieaffärer. Väljer du att följa mina exempel gör du detta helt på din egen risk vilket kan medföra att du kan förlora delar eller hela din investering. Jag äger aktier i de bolag som är upplagda här.

Bild från Pixabay.

fredag 17 januari 2020

Hur gick det målen 2019?


I februari förra året skrev jag ner 3st mål som jag strävade att nå till årets slut och med detta inlägg tänkte jag gå igenom hur det gick för dom.

  1. 110000kr i aktievärde
    Jag nådde precis målet och lyckades få ett aktievärde på 111673 kr om man räknar med alla mina depåer. Störst väger såklart pensionsfonden som avslutade året med ett värde på 91565 kr. Egentligen tycker jag att värdet borde vara högre med tanke på vilken värdeökning börsen gav men det viktiga är ändå att jag lyckades nå målet.
  2. 50000kr buffert
    Här lyckades jag riktigt bra och bufferten ligger nu på drygt 60000 kr, vilket är en summa som jag tycker är helt ok. 
  3. Vikt 85kg
    Här blev det ett misslyckande och jag väger nog närmare 90 än 85. Året började bra med dagliga sit-ups och armhävningar men något måste ha hänt och så blev det mindre och mindre tillfällen. Här måste jag klart rycka upp mig och börja träna och äta bättre.
Ekonomin gick som sagt riktigt bra men hälsan tog lite stryk. 2020 är ett nytt decennium och nu gäller det att ta mig samman och verkligen jobba för att nå mina mål. Mål som jag ännu inte har skrivit ner men bör hinna med det under de närmaste dagarna. 

Hur gick det med dina mål?

Gratis Aktiehandel (Annons)
  • Avanza erbjuder courtagefri (gratis) handel i aktier för alla nya kunder som har ett depåvärde på mindre än 50000 kr hos Avanza. Avanza var mitt första konto med courtagefri handel men nu ligger depåvärdet på drygt 42000 kr och därför kommer inga flera insättningar att göras på detta konto. Starta här en gratis ISK depå hos Avanza. (annonslänk)
  • Nordnet erbjuder gratis handel i aktier så länge depåvärdet är mindre än 80000kr. Jag har tyvärr varit kund hos Nordnet i många år så jag kunde inte ta del av detta erbjudande. Öppna ett gratis ISK hos Nordnet här. (annonslänk)
  • Degiro erbjuder gratis handel i aktier så länge depåvärdet är mindre än 1 miljon kr och här jag nyss öppnat ett konto och börjat köpa aktier. Max 5 affärer får göras per dag för att slippa courtage. Pappersarbetet för att starta ett konto här är extremt jobbigt men när det väl är gjort har det ändå fungerat ok. Appen och hemsidan ligger långt efter vad Nordnet och Avanza gör men för långsiktig investering fungerar det ändå ok. Jag använder mig av Avanza appen för att hålla koll på orderdjup och nyheter medan jag gör köpen i Degiro. Öppna ett gratis konto hos Degiro här. (annonslänk)

Friskrivning: Mina inlägg ska aldrig ses som rekommendationer och jag skriver endast det som jag tänker på och mina privata aktieaffärer. Väljer du att följa mina exempel gör du detta helt på din egen risk vilket kan medföra att du kan förlora delar eller hela din investering. Jag äger aktier i de bolag som är upplagda här.

Bild från Pixabay.

söndag 5 januari 2020

Löneökning och mer till pensionsfonden

I fredags hade jag lönesamtal med min arbetsgivare och lyckades förhandla till mig en löneökning på 10%. Dock är det inte så bra som det låter, Jag har timlön så det är antalet timmar som bestämmer vad jag tjänar varje månad. Arbetsgivaren har valt att öppna butiken 1 timme senare vilket gör att antalet timmar kommer att minska radikalt.

Totalt sett kommer jag troligen att tjäna någon procent mer än tidigare men jobba färre timmar. Den tid jag sparar in kommer att gå till att få igång min egna verksamhet som redovisningskonsult. Jag startade verksamheten i mitten av förra året och nu är det dags att få in fler kunder.

Ska bli roligt att återigen bli en egen företagare och förhoppningsvis skapa en verksamhet som jag kan sköta helt digitalt hemifrån. När jag har tillräckligt många kunder är planen att sluta butiksjobbet och jobba heltid med redovisning.

Då min lön beräknas öka under året kommer jag att utöka mina insättningar till pensionsfonden från 4638kr till 5000kr fr.o.m. februari. Förhoppningsvis ska den förtida pensionen komma snabbare när även de månatliga insättningarna ökar.

Nu till lite egen reklam:
Söker du en redovisningskonsult som likt dig varit egen företagare under många år så är du välkommen att kontakta mig genom kommentar fältet nedan eller DM på Twitter. Jag erbjuder både fast pris och tim pris till låga priser. Jag kan hålla låga priser då jag sköter allt digitalt och jobbar hemifrån utan dyra lokal kostnader. Jag kan ta emot kunder från hela Sverige.

onsdag 1 januari 2020

Årsbokslut 2019


Decenniet har nu tagit slut och det är dags att skriva ner årsbokslutet för 2019. Under 2019 bytte jag helt strategi och skapade min egna pensionsfond som endast ska investera i Investmentbolag och underliggande innehav till dessa. Tanken är att investerade i underliggande innehaven när investmentbolaget värderas med en större premie och investera direkt i investmentbolaget när det värderas med rabatt. Denna strategi visade sig fungera riktigt bra under året och har gett mig en avkastning på 17.015 kr på ett totalt investerat belopp av 74.550 kr. Riktigt bra när man även tänker på att jag haft en rejäl kassa som idag uppgår till hela 11.741 kr. Jag kan konstatera att jag har varit lite för feg att investera när alla aktiekurser bara fortsätter norrut hela tiden och detta är något jag måste ändra på. Avkastningen hade säkerligen blivit bättre om jag valt att vara fullinvesterad i börsen med de pengar som ligger i Pensionsfonden.

Då min finansiella situation förändrades radikalt i början på året väljer jag att jämföra med hur det såg ut i rapporten från i Mars då det var då jag startade pensionsfonden och var klar med finansieringen av markköpet i Vietnam. Markköpet tog större delen av mitt sparade kapital och jag började nästa från start igen vilket gjorde att jag valde att starta med min nya strategi. Pensionsfonden ska varje månad få en insättningen och inga uttag får göras därifrån förrän jag går i förtida pension vilket beräknas ske vid 60 års ålder (idag är jag 41 år).



Jag har sedan Mars lyckats öka mitt totala värde med hela 87.211 kr vilket är mer än dubblering från det jag hade i Mars. Totalt har mina aktieportföljer och likvida medel ett värde på 173.677 kr vilket jag är mycket glad med att åstadkomma. Detta trots att jag investerat ganska mycket pengar i att ta "Sveriges dyraste" körkort.

Pensionfonden fortsätter som sagt att växa men med en allt för stor kassa och idag väger Öresund störst i fonden tätt följt av Investor, Kinnevik och Svolder. Jag hade tidigare ett kortsiktigt mål att öka rejält i Lundbergföretagen och Latour men precis när jag tänkte köpa större andelar aktier sköt aktiekurserna upp som en raket och de värderas nu med en rejäl premie. Jag väljer att vänta lite till och köpa på mig fort när värderingen skulle kommer ner till en liten rabatt igen eller vid en liten premie.

I december flyttade jag även över 5000 kr till ett kontot hos Nordnet och här håller jag på med en liten annan strategi och om denna kommer jag att skriva om lite längre fram. Just nu är portföljen under uppbyggnad men du kan följa den på min Shareville sida.

2019 blev ett lyckat år och jag hoppas på att det ska försätta denna väg under de 2 decennierna som är kvar innan min förtids pension. Jag har även ansökt om en löneökning men ännu inte fått något svar, skulle jag få det jag vill kommer jag såklart att utöka summan som går till pensionsfonden.

Resultat November:
MiljonMåls Pensionfond: 91.565 kr
Likvider bankkonton: 59.891 kr
Övriga aktier/likvid: 12.108 kr
4Spar konto: 2.113 kr
Sushirullen + Golfstar (onoterade innehav) 8.000 kr
Summa: 173.677 kr

Månadens insättning: 4.960kr  (322kr från Cashback)
Totala insättningar Pensionfonden: 74.550 kr


AktieAntalKursMarknads värdePortföljandel
AAK 8190,851526,81,7
Assa Abloy021900,0
Bure521210601,2
Creades0478,500,0
Fagerhult AB459,52380,3
Fram skandinavien B1657,8924,81,0
Hexagon B352515751,7
Hexpol291,8183,60,2
Holmen B0285,200,0
Hufvudstaden A6185,11110,61,2
Industrivärden 723216241,8
Indutrade AB3335,21005,61,1
Investor A28506,51418215,5
Kinnevik B562291282414,0
NAXS AB049,300,0
Latour B20152,830563,3
Lundbergföretagen B841132883,6
Millicom SDB7448,63140,23,4
Securitas B2161,45322,90,4
Svenska Handelsbanken A10100,910091,1
Svolder90133,61202413,1
Traction11951950,2
Volati14340,95848,76,4
Vostok New Ventures162,962,90,1
Öresund108135,41462316,0
Likvider1174112,8
Totalt värde91565

God fortsättning på er allihopa och jag hoppas att 2020 blir minst lika bra som 2019!


Gratis Aktiehandel (Annons)
  • Avanza erbjuder courtagefri (gratis) handel i aktier för alla nya kunder som har ett depåvärde på mindre än 50000 kr hos Avanza. Avanza var mitt första konto med courtagefri handel men nu ligger depåvärdet på drygt 42000 kr och därför kommer inga flera insättningar att göras på detta konto. Starta här en gratis ISK depå hos Avanza. (annonslänk)
  • Nordnet erbjuder gratis handel i aktier så länge depåvärdet är mindre än 80000kr. Jag har tyvärr varit kund hos Nordnet i många år så jag kunde inte ta del av detta erbjudande. Öppna ett gratis ISK hos Nordnet här. (annonslänk)
  • Degiro erbjuder gratis handel i aktier så länge depåvärdet är mindre än 1 miljon kr och här jag nyss öppnat ett konto och börjat köpa aktier. Max 5 affärer får göras per dag för att slippa courtage. Pappersarbetet för att starta ett konto här är extremt jobbigt men när det väl är gjort har det ändå fungerat ok. Appen och hemsidan ligger långt efter vad Nordnet och Avanza gör men för långsiktig investering fungerar det ändå ok. Jag använder mig av Avanza appen för att hålla koll på orderdjup och nyheter medan jag gör köpen i Degiro. Öppna ett gratis konto hos Degiro här. (annonslänk)

Friskrivning: Mina inlägg ska aldrig ses som rekommendationer och jag skriver endast det som jag tänker på och mina privata aktieaffärer. Väljer du att följa mina exempel gör du detta helt på din egen risk vilket kan medföra att du kan förlora delar eller hela din investering. Jag äger aktier i de bolag som är upplagda här.

Bild från Pixabay.

söndag 22 december 2019

Senaste förvärven av Traction


Traction är ett mindre investmentbolag som brukar vara känt för att vara väldigt defensivt och antalet affärer under ett år är väldigt få till antalet. Under förra veckan kom det dock en nyhet om att Traction förvärvat 14,2% av kapital och röster i det brittiska konsultbolaget Driver group för 4,2 miljoner GBP vilket är en ganska liten summa för Traction. Det är sällan jag får höra nyheter från Traction så jag var tvungen att kolla upp hur många affärer de verkligen har gjort under 2019.

Traction är som sagt väldigt defensiva och har en enorm kassa som istället för aktier investeras i lån och andra räntebärande placeringar. Enligt senaste rapporten  står de räntebärande placeringarna inklusive kassan för hela 46% av substansvärdet eller 1287 miljoner kr och med dagens ultralåga ränteläge kan man förstå att Traction inte kan tjäna så mycket på denna kassa. Kassans andel av substansvärdet har länge varit väldigt hög och frågan är såklart när de tänker investera pengarna i annat som kan ge bättre avkastning.


Olikt andra investmentbolag skriver Traction inte särskilt tydligt vilka andra köp de har gjort men 2st utöver Driver group kunde jag hitta. Traction har förvärvat ytterligare 220000 aktier i Nilörngruppen för 11,7 miljoner kr (55,7kr/st) samt 2,3 miljoner aktier i Poolia för 12 miljoner kr (5,3kr/st) eller 8% av Poolias aktiekapital. Båda affärerna har hittills varit lyckade och gett Traction några miljoner i avkastning men investeringarna är så små att de knappt märks i det totala substansvärdet.

Traction har en lång historia av fina investeringar som gett sina aktieägare bra avkastning men de senaste årens enorma kassa har dragit ner på denna avkastning. Jag skulle gärna vilja se lite mer investeringar från Tractions sida men vad vet jag, kanske har vi en kris bakom dörren och då kanske de kan de få användning av kassan.


Gratis Aktiehandel (Annons)
  • Avanza erbjuder courtagefri (gratis) handel i aktier för alla nya kunder som har ett depåvärde på mindre än 50000 kr hos Avanza. Avanza var mitt första konto med courtagefri handel men nu ligger depåvärdet på drygt 42000 kr och därför kommer inga flera insättningar att göras på detta konto. Starta här en gratis ISK depå hos Avanza. (annonslänk)
  • Nordnet erbjuder gratis handel i aktier så länge depåvärdet är mindre än 80000kr. Jag har tyvärr varit kund hos Nordnet i många år så jag kunde inte ta del av detta erbjudande. Öppna ett gratis ISK hos Nordnet här. (annonslänk)
  • Degiro erbjuder gratis handel i aktier så länge depåvärdet är mindre än 1 miljon kr och här jag nyss öppnat ett konto och börjat köpa aktier. Max 5 affärer får göras per dag för att slippa courtage. Pappersarbetet för att starta ett konto här är extremt jobbigt men när det väl är gjort har det ändå fungerat ok. Appen och hemsidan ligger långt efter vad Nordnet och Avanza gör men för långsiktig investering fungerar det ändå ok. Jag använder mig av Avanza appen för att hålla koll på orderdjup och nyheter medan jag gör köpen i Degiro. Öppna ett gratis konto hos Degiro här. (annonslänk)

Friskrivning: Mina inlägg ska aldrig ses som rekommendationer och jag skriver endast det som jag tänker på och mina privata aktieaffärer. Väljer du att följa mina exempel gör du detta helt på din egen risk vilket kan medföra att du kan förlora delar av eller hela din investering. Jag äger aktier i de bolag som är upplagda här.

Bild från Traction.se.




måndag 16 december 2019

Köpt Electrolux


Electrolux är ett klassiskt stort Svenskt industriföretag som gett sina aktieägare stor avkastning genom åren. Igår släppte de dock en vinstvarning och de kommer att ta en kostnad på drygt 70 miljoner dollar pga högre kostnader vid flytt av till ny fabrik i USA samt ökade lagerkostnader från en stor kund i USA. Dessa kostnader verkar vara av tillfällig sort och de kommer att ge stora kostnadsbesparingar från 2021 och framåt om allt går som det ska.

Börsen var dock snabb på sälj knappen och kursen sjönk rejält under gårdagen med hela 10,57% och jag valde att passa på och köpte 4st aktier till mig och 3st till sonen. Jag tycker att denna nedgång var en rejäl över reaktion och med tiden bör den korrigeras. Mitt köp har egentligen ingen tidshorisont så jag kan tänka mig äga Electrolux på kortsikt eller lite längre sikt. Skulle aktiekursen fortsätta att gå ner kan jag eventuellt köpa på mig fler aktier.


Electrolux storägare är Sveriges största investmentbolag Investor som jag också äger aktier i och de har varit ägare i Electrolux under många många år. Under tiden som jag väntar på en rekyl uppåt kan jag glädja mig till ca 3,4% direktavkastning och en intressant uppdelning av bolaget i början av 2020.

Köpte du några Electrolux under nedgången?

Länk till vinstvarningen hos Avanza: https://www.avanza.se/placera/pressmeddelanden/2019/12/15/electrolux-uppdatering-om-electrolux-verksamhet-i-nordamerika.html


Gratis Aktiehandel (Annons)
  • Avanza erbjuder courtagefri (gratis) handel i aktier för alla nya kunder som har ett depåvärde på mindre än 50000 kr hos Avanza. Avanza var mitt första konto med courtagefri handel men nu ligger depåvärdet på drygt 42000 kr och därför kommer inga flera insättningar att göras på detta konto. Starta här en gratis ISK depå hos Avanza. (annonslänk)
  • Nordnet erbjuder gratis handel i aktier så länge depåvärdet är mindre än 80000kr. Jag har tyvärr varit kund hos Nordnet i många år så jag kunde inte ta del av detta erbjudande. Öppna ett gratis ISK hos Nordnet här. (annonslänk)
  • Degiro erbjuder gratis handel i aktier så länge depåvärdet är mindre än 1 miljon kr och här jag nyss öppnat ett konto och börjat köpa aktier. Max 5 affärer får göras per dag för att slippa courtage. Pappersarbetet för att starta ett konto här är extremt jobbigt men när det väl är gjort har det ändå fungerat ok. Appen och hemsidan ligger långt efter vad Nordnet och Avanza gör men för långsiktig investering fungerar det ändå ok. Jag använder mig av Avanza appen för att hålla koll på orderdjup och nyheter medan jag gör köpen i Degiro. Öppna ett gratis konto hos Degiro här. (annonslänk)

Friskrivning: Mina inlägg ska aldrig ses som rekommendationer och jag skriver endast det som jag tänker på och mina privata aktieaffärer. Väljer du att följa mina exempel gör du detta helt på din egen risk vilket kan medföra att du kan förlora delar av eller hela din investering. Jag äger aktier i de bolag som är upplagda här.

Bild från Pixabay.