torsdag 27 maj 2021

Byggmästare Anders J Ahlström substansvärde idag


Det har hänt mycket sedan skrev om att Byggmästare Anders J Ahlström tog plats i min pensionsfond i Augusti 2020. Tyvärr gjorde jag lite för många kortsiktiga affärer i bolaget och missade helt uppgången nu när Volta Trucks eventuellt kommer att uppvärderas rejält.

Jag tog mig dock i kragen och köpte på mig rejält med aktier när aktiekursen började gå ner efter den stora uppgången. Det verkar hittills ha varit ett bra beslut och jag sålde av en mindre del idag och hoppas på att kunna köpa tillbaka dom om det skulle komma en dipp igen. 

Största nyheten i bolaget är såklart att Volta Trucks inleder en finansieringsrunda där hela bolaget värderas till 400 MEUR före nyemission vilket är ca 4 miljarder kr. Byggmästare Anders J Ahlström äger idag 34,6% av kapitalet som de värderar till 43,4 miljoner kr vilket innebär att om nyemissionen lyckas så har vi ett övervärde på 1341 miljoner kr. Men det är inte bara det som kommer att hända då de äger även ett konvertibel lån på 15 miljoner kr och här har jag inte lyckats få någon information om hur många aktier de kan få när de konverterar lånet till aktie i Volta Trucks. Jag misstänker dock att det kan ligga ett stort övervärde även i dessa konvertibler. 

Anlita mig som redovisningskonsult:
Söker du en redovisningskonsult som likt dig varit egen företagare under många år så är du välkommen att kontakta mig genom kommentar fältet nedan eller DM på Twitter. Jag erbjuder både fast pris och tim pris till låga priser. Jag kan hålla låga priser då jag sköter allt digitalt och jobbar hemifrån utan dyra lokal kostnader. Jag kan ta emot kunder från hela Sverige. www.sweweb.nu. ex. på tjänster är bokföring, löner, moms, deklarationer, bokslut, årsredovisningar och mycket mer.

Om du vill testa att öppna ett kostnadsfritt ISK fondkonto hos SAVR så kan du lätt göra det via min värvningslänk.  (Annonslänk)

Volta Trucks må vara den gladaste nyheten för oss aktieägare men det har även gått riktigt bra för bolagets största innehav Green Landscaping, som har gått upp rejält den senaste tiden. Byggmästare Anders J Ahlström äger 20,5% av bolaget och detta innehav värderas till 798 Miljoner kr jämfört med 466 Miljoner kr enligt senaste rapporten, ett övervärde på hela 332 Miljoner kr.

Substansvärde förändring jämfört med senaste rapporten

20,5% av Green Landscaping 332 Mkr
18% av Infrea -1 Mkr
2,7% av Azelio -6,5 Mkr
Volta Trucks 1341 Mkr

Totalt övervärde: 1665,5 Mkr eller 238 kr/aktie

Justerat substansvärde var i senaste rapporten 220 kr/aktie och om vi lägger till de kalkylerade övervärdena enligt ovan så bör det justerade substansvärdet idag vara 458 kr/aktie. Om nyemissionen för Volta Trucks går igenom så bör detta övervärde bli synligt men det ligger som sagt troligen ytterligare övervärden i innehavet av konvertibler i Volta Trucks, kanske några 100 miljoner kr.

Substansrabatten med ovanstående beräkningar ligger vid kurs 324 kr på ca 29% vilket nog kan klassas som den högsta rabatten av alla större investmentbolagen på börsen men allt beror dock på om nyemissionen i Volta Trucks går bra. 

Volta Trucks kommer att stå för en stor del av substansvärdet framöver och jag tycker då att Byggmästare Anders J Ahlström bör värderas med en rabatt men kanske inte så hög som 29% så bolaget verkar enligt mig vara attraktivt värderat.

Just nu äger jag 167 aktier i Byggmästare Anders J Ahlström vilket gör att innehavet har klart störst andel i pensionsfonden. Min plan är att göra en både lång-/kortsiktig affär där en del kan tänkas säljas om kursen skulle gå upp till strax under 390 kr/aktie och sedan behålla den andra delen på långsikt. Skulle det komma en dipp igen efter det så får jag såklart köpa fler aktier.

Vad tycker du om Byggmästare Anders J Ahlström och omvärderingen som skett i Volta Trucks?


Gratis Aktiehandel (Annons)
  • Avanza erbjuder courtagefri (gratis) handel i aktier för alla nya kunder som har ett depåvärde på mindre än 50000 kr hos Avanza. Avanza var mitt första konto med courtagefri handel men nu ligger depåvärdet på drygt 42000 kr och därför kommer inga flera insättningar att göras på detta konto. Starta här en gratis ISK depå hos Avanza. (annonslänk)
  • Nordnet erbjuder gratis handel i aktier så länge depåvärdet är mindre än 80000kr. Jag har tyvärr varit kund hos Nordnet i många år så jag kunde inte ta del av detta erbjudande. Öppna ett gratis ISK hos Nordnet här. (annonslänk)

Friskrivning: Mina inlägg ska aldrig ses som rekommendationer och jag skriver endast det som jag tänker på och mina privata aktieaffärer. Väljer du att följa mina exempel gör du detta helt på din egen risk vilket kan medföra att du kan förlora delar eller hela din investering. Jag äger aktier i de bolag som är upplagda här.

Bild från Pixabay.



måndag 5 april 2021

Första kvartalet 2021


Tiden bara rusar iväg och jag har varit väldigt dålig på att skriva rapporterna så istället för en rapport varje månad fick det denna gång bli en kvartalsrapport istället. Mycket har såklart hänt dessa tre månader men för det mesta har det varit mindre köp och försäljningar i olika innehav. Jag har fortsatt med lite trading och det har blivit ett antal köp och försäljningar i NEVI vilket innebär att den realiserade vinsten har gått upp till 10059kr jämfört med 7203kr i början på året. Det är en intressant aktie att trada i så jag kommer troligen att fortsätta med det ett tag till.

Största händelsen är dock den stora investeringen i investmentbolaget Spiltan där jag köpte 100st aktier för 17650kr vilket innebär att jag ligger lite minus just nu men på långsikt tror jag att det kan bli en bra investering för pensionsfonden. Jag valde att investera stort i ett bräde då courtaget är väldigt högt så det var inte värt att köpa mindre poster.

Pensionsfonden har rusat uppåt i värde detta kvartal och har nu ett värde på 290.744 kr vilket betyder att avkastningen ligger nu på 108294 kr sedan fonden startades eller hela 59% avkastning på investerat belopp. Fortsätter det så här så är det inte långt kvar innan avkastningen är högre än de insättningar jag har gjort.

Totalt värde närmar sig 400.000kr men det är ett värde som jag räknar med kommer att gå ner rejält så fort Corona pandemin har lyfts bort för då har jag och familjen planer på att göra några resor. Som vi alla vet är resor dyra så det lär äta upp en del av kassan. Man måste dock få ha roligt under livets gång och inte bara spara hela tiden så jag känner att det kommer att vara väl värt investerat.

Största innehavet i pensionsfonden just nu är likvida medel som står för mer än 18% av portföljen. Detta är lite väl högt och jag får se om jag kan hitta något att investera pengarna i. Troligen kommer en del att användas för fortsatt trading då de flesta investmentbolagen värderas väldigt högt just nu och jag vill hålla en kassa om det skulle uppstå några fina köplägen. 

Utdelningarna börjar nu komma in och största utdelningen fick jag från Volati som gav fonden hela 1210 kr, vilket gick till köp av fler aktier i Volati. Utdelningar är kanske inte det viktigast för mig utan det är totalavkastningen som är viktigast men jag måste säga att jag älskar katshing ljudet i moblen när det kommit in utdelningar till portföljerna. Volati planerar att eventuellt dela ut Bokus gruppen och om den skulle delas ut så kommer jag troligen att behålla aktierna. Bokus gruppen borde få ett högre värde som enskilt bolag och kanske kan de också expandera snabbare när de får agera självständigt.

Mina investeringar i fonder hos SAVR gå uppåt och värdet ligger nu på 638 kr jämfört med insättningen på 400 kr. Nu i efterhand tycker jag att jag borde ha fortsatt sätta in pengar i fonder men jag tycker fortfarande att investmentbolag är lite roligare att investera i.

Om du vill testa att öppna ett kostnadsfritt ISK fondkonto hos SAVR så kan du lätt göra det via min värvningslänk.  (Annonslänk)

Behöver ditt företag hjälp med bokföringen?

Söker du en redovisningskonsult som likt dig varit egen företagare under många år så är du välkommen att kontakta mig genom kommentar fältet nedan eller DM på Twitter. Jag erbjuder både fast pris och tim pris till låga priser. Jag kan hålla låga priser då jag sköter allt digitalt och jobbar hemifrån utan dyra lokal kostnader. Jag kan ta emot kunder från hela Sverige. www.sweweb.nu. ex. på tjänster är bokföring, löner, moms, deklarationer, bokslut, årsredovisningar och mycket mer.

Resultat Mars:

MiljonMåls Pensionfond: 290.744 kr
Likvider bankkonton: 53.202 kr
Övriga aktier/likvid: 33.100 kr
4Spar konto: 0 kr
Sushirullen + Golfstar (onoterade innehav) 8.000 kr
SAVR fonder 638 kr
Summa: 385.684 kr

Månadens insättning: 32.650 kr 
Totala insättningar Pensionfonden: 182.450 kr

AktieAntalKursMarknads värdePortföljandel
AAK0190,8500,0
Alimak Group30140,642181,5
Assa Abloy10251,225120,9
Atvexa9591,58692,53,0
Berkshire Hathaway B2225245041,5
Bilia0129,100,0
Bure0312,800,0
Byggmästare A J Ahlström0171,500,0
Creades084500,0
Dividend Sweden B10,940,940,0
Fabege122122,5514951,15,1
Fagerhult AB6750,73396,91,2
Fram skandinavien B2639,61029,60,4
Hexagon B6812,24873,21,7
Hexpol1101,1101,10,0
Holmen B0390,600,0
Hufvudstaden A125129,716212,55,6
Industrivärden27311,48407,82,9
Indutrade AB30204,961472,1
Infrea1937,1704,90,2
Investor A48703,833782,411,6
Kinnevik B28431,25120754,2
Klövern B89215,5138264,8
NAXS AB05100,0
Latour B3022968702,4
Lundbergföretagen B15485,272782,5
MaxFastigheter1542,46360,2
Millicom SDB14338,34736,21,6
Mycronic10231,823180,8
Nederman12145,517460,6
New Equity Venture Int.126260,0
Onoterat56241,639167,123,2
Securitas B12147,851774,20,6
Spiltan100174174006,0
SWECO27144,73906,91,3
Svenska Handelsbanken A895,7765,60,3
Svolder30224,667382,3
Traction820216160,6
Vitrolife5262,613130,5
Volati170105,8179866,2
VNV Global7110,4772,80,3
Öresund120140,4168485,8
Likvider5341118,4
Totalt värde290744100,0


Gratis Aktiehandel (Annons)

Friskrivning: Mina inlägg ska aldrig ses som rekommendationer och jag skriver endast det som jag tänker på och mina privata aktieaffärer. Väljer du att följa mina exempel gör du detta helt på din egen risk vilket kan medföra att du kan förlora delar eller hela din investering. Jag äger aktier i de bolag som är upplagda här.

Bild från Pixabay.

söndag 21 mars 2021

De osäljbara


En gång i tiden var planen att min pensionsfond skulle vara extra enkel och tråkig. Jag skulle köpa investmentbolag och äga dom länge. Med tiden har jag dock sakta men säkert dragit ut på reglerna och portföljen är nu minst sagt blivit spretig. 

Det är dags att dra mig i kragen och rätta till felen. Min nya regel bli nu att skapa en lista på investmentbolag som jag klassar som osäljbara, som jag endast får köpa och inte sälja. 

Det kommer att bli lite som att samla aktier och lägga dom på hög, en hög som med tiden kommer att bli större och större. Utdelningar kommer också att hjälpa till att få denna hög att växa sig allt större.

Undantag finns såklart även för denna regel och det vore om det skulle bli en stor förändring i investmentbolaget. Exempelvis om Lundbergföretagen skulle ändra sin affärsidé från dagens till att investera i Baltiska jordbruk, ja då får jag ändå anse att jag då måste tänka om innehavet.

3 bolag kommer nu att få plats på listan och det blir:

Lundbergföretagen
Latour
Investor 

söndag 7 februari 2021

Stor investering i Spiltan


Många investmentbolag värderas enligt mig just nu klart högre än historiskt sett så jag bestämde mig att äntligen göra en investering i investmentbolaget Spiltan. Jag har länge följt bolaget/klubben men av någon anledning inte investerat. Troligen då jag alltid fått känslan att tåget har redan gått förbi men nu slog jag till.

Courtaget är väldigt högt på Pepins så det fick bli en klart större investering än vad jag brukar göra. Totalt köpte jag 100 aktier i Spiltan för 17650kr och tanken är att dom ska ägas under mycket långsikt. Då de inte är börs noterade blev jag tvungen att ta pengar från mitt bankkonto för att betala köpet och därmed har årets insättningar till pensionsfonden ökat rejält mot planerat. Eventuellt kommer jag att avbryta 1-2 månaders insättningar men allt beror på om det finns något annat köpvärt därute.

Spiltan värderas just nu med en rabatt på ca 31% enligt ibindex.se vilket är klart högst bland de större investmentbolagen. Rabatten är förståelig då Paradox innehavet står för drygt 60% av substansvärdet men Paradox är ett fint bolag som år efter år har visat tillväxt och bra vinster så det kanske inte så dåligt att ha en så stor andel.

Spiltan äger dock många andra mindre placeringar som kan vara riktigt bra men den största potentialen ser jag inom Spiltan fonder som jag tror kan värderas högre än hela Spiltan om några år. Spiltan fonder visar en fenomenal tillväxt med stora vinster och jag tror att denna tillväxt kommer att fortsätta flera år framöver. Spiltan äger 80% av Spiltan fonder och värderar andelen till endast 360 miljoner kr, ett värde som jag tycker är rejält i underkant.

Behöver ditt företag hjälp med bokföringen?

Söker du en redovisningskonsult som likt dig varit egen företagare under många år så är du välkommen att kontakta mig genom kommentar fältet nedan eller DM på Twitter. Jag erbjuder både fast pris och tim pris till låga priser. Jag kan hålla låga priser då jag sköter allt digitalt och jobbar hemifrån utan dyra lokal kostnader. Jag kan ta emot kunder från hela Sverige. www.sweweb.nu. ex. på tjänster är bokföring, löner, moms, deklarationer, bokslut, årsredovisningar och mycket mer.

Mitt velande i att köpa Spiltan har gjort att jag har missat den enorma värdestegring som skett speciellt med tanke på att jag hade planer på att köpa aktien när Millenium trilogin kom ut och Spiltan värderades runt 6kr (600kr innan splitten). En rejäl miss på avkastning då aktien idag står på 174kr. Bättre sent än aldrig så nu kan jag äntlingen titulera mig själv som stolt aktieägare i Spiltan!

Äger du aktier i Spiltan och vad tycker du om bolaget?


Gratis Aktiehandel (Annons)
  • Avanza erbjuder courtagefri (gratis) handel i aktier för alla nya kunder som har ett depåvärde på mindre än 50000 kr hos Avanza. Avanza var mitt första konto med courtagefri handel men nu ligger depåvärdet på drygt 42000 kr och därför kommer inga flera insättningar att göras på detta konto. Starta här en gratis ISK depå hos Avanza. (annonslänk)

Friskrivning: Mina inlägg ska aldrig ses som rekommendationer och jag skriver endast det som jag tänker på och mina privata aktieaffärer. Väljer du att följa mina exempel gör du detta helt på din egen risk vilket kan medföra att du kan förlora delar eller hela din investering. Jag äger aktier i de bolag som är upplagda här.

Bilder från pixabay.com.

fredag 8 januari 2021

Uppföljning Melker Schörling ABs innehav


För drygt 1,5 år sedan skrev jag ett inlägg om att skapa mig själv ett eget Melker Schörling AB (MSAB) och med detta inlägg tänkte jag gå igenom vilka förändringar som har skett i bolagets innehav. Som ni kanske vet har det inte skett några större förändringar utan de har fortsatt äga stora andelar i bolag som Hexagon, AAK, Hexpol, Assa Abloy och Securitas men lite har dock hänt.

Enligt årsredovisningen 2019 sålde bolaget en del B-aktier för 3,2 miljarder kr i AAK, Assa Abloy, Hexagon, Hexpol och Securitas för att stärka balansräkningen inför framtida investeringar. Detta var dock väldigt marginella försäljningar och MSAB äger fortfarande stora positioner i alla dessa bolag. De valde även att sälja den sista lilla post aktier som de ägde i Loomis vilket inbringade ca 300 miljoner kr.

Vad har då MSAB gjort med pengarna? 

Största investeringen 2019 var helt klart köpet i Anticimex där de förvärvade knappt 10% av aktierna för drygt 2,3 miljarder kr. Anticimex är tyvärr onoterat så vi kan tyvärr inte investera i detta bolag men Anticimex kommer dock endast att ta en väldigt liten del av MSABs portfölj.

Förutom denna medelstora investering i Anticimex har det inte skett så mycket mer investeringar i MSAB utan de har fortsätt förvalta de innehav de har ägt i många år och jag misstänker att de kommer att fortsätta göra just detta i många år framöver. Många tycker nog att MSAB är ett lite för tråkigt investmentbolag då det inte händer så mycket i bolaget men de har under många år utklassat index så man får trots allt en riktigt fin avkastning trots segheten i investeringarna.

Tyvärr är MSAB inte längre börsnoterat men då de äger stora poster i ett fåtal börsnoterade bolag så kan man med lätthet kopiera deras portfölj (förutom Anticimex såklart) och därmed ta del av framtida eventuellt värdeökningar.

Behöver ditt företag hjälp med bokföringen?

Söker du en redovisningskonsult som likt dig varit egen företagare under många år så är du välkommen att kontakta mig genom kommentar fältet nedan eller DM på Twitter. Jag erbjuder både fast pris och tim pris till låga priser. Jag kan hålla låga priser då jag sköter allt digitalt och jobbar hemifrån utan dyra lokal kostnader. Jag kan ta emot kunder från hela Sverige. www.sweweb.nu. ex. på tjänster är bokföring, löner, moms, deklarationer, bokslut, årsredovisningar och mycket mer.

2019 såg den noterade börsportföljen ut som nedan.

Hexagon 58,5%
AAK 18,3%
Hexpol 10%
Assa Abloy 9,7%
Securitas 3,1%

Hexagon leder som vanligt och står för nästan 60% av portföljen och det är också ett bolag som har gett en väldigt fin avkastning sedan 1,5 år tillbaks. Nu väntar vi bara på att MSAB ska ge ut sin årsredovisning för 2020 som bör komma ut till sommaren.

Sen jag skrev mitt inlägg om MSAB för ca 1,5 år sedan har jag investerat en del i dess underliggande bolag men nu i backspegeln kan jag konstatera att jag har investerat alldeles för lite och därmed missat en hel del uppgång på det. Idag står aktierna för ca 5% av min pensionsfond och jag skulle inte tveka på att fylla på med fler aktier om det skulle komma en rekyl nedåt, Tills dess försöker jag äga de aktier jag har idag på långsikt vilket verkar ha fungerat väldigt bra för MSAB.

Du kan se hur min pensionsfond såg ut senast i min årsrapport 2020.

Vad tycker du om Melker Schörling ABs investeringar?


Gratis Aktiehandel (Annons)
  • Avanza erbjuder courtagefri (gratis) handel i aktier för alla nya kunder som har ett depåvärde på mindre än 50000 kr hos Avanza. Avanza var mitt första konto med courtagefri handel men nu ligger depåvärdet på drygt 42000 kr och därför kommer inga flera insättningar att göras på detta konto. Starta här en gratis ISK depå hos Avanza. (annonslänk)

Friskrivning: Mina inlägg ska aldrig ses som rekommendationer och jag skriver endast det som jag tänker på och mina privata aktieaffärer. Väljer du att följa mina exempel gör du detta helt på din egen risk vilket kan medföra att du kan förlora delar eller hela din investering. Jag äger aktier i de bolag som är upplagda här.

Bilder från MSAB och Latour.

måndag 4 januari 2021

Årsrapport 2020 Pensionsfonden


2020 har nu officiellt tagit slut och jag kan nu konstatera att året har varit väldigt bra för min pensionsfond och investeringsstrategi. Totalt värde för pensionsfonden ligger nu på hela 228326 kr och med tanke på att insättningarna hittills ligger på 149800 kr så har portföljen gått upp med 78526 kr sedan starten i början av 2018 eller 52,4%. Då portföljen ligger i 2 olika depåer är det lite svårt att räkna ut avkastningen för året men huvuddelen av värdet ligger på Avanza som visar en avkastning på 34,5% under året. 

Aktien som gav högst avkastning blev helt klart Volati där jag i Mars/April flitigt tradade aktien men även behöll en del på långsikt. Denna trading har gjort att tidigare realiserade vinster har ett mig ett negativt GAV på -307 kr vilket är riktigt fantastiskt då de aktier jag har behållit har idag ett värde på 15644 kr. En fantastisk utveckling som jag hoppas på att jag kan göra igen i andra aktier. 

Jag utökat tradingen en aning under årets sista månader mest pga att jag tycker att de flesta investmentbolagen har fått alldeles för höga värderingar jämfört med historiken så jag vill hålla min kassa på en högre nivå just nu. Men trading i aktier som jag ändå kan tänka mig att äga på långsikt kommer jag att fortsätta med och just nu är det New Equity Venture (NEVI) som jag tradar mest i. Trading i denna aktie har gett pensionsfonden vinster på 7203 kr och de 501 aktierna som jag idag äger har därmed ett väldigt lågt inköpsvärde. 

En plan är att kanske behålla aktier i NEVI till ett värde av de realiserade vinsterna på långsikt och fortsätta med tradingen vid sidan om, men då krävs det såklart att jag har mer pengar allokerade till tradingen.

Tradingen har dock inte alltid varit lyckad speciellt när jag har sålt av en del aktier i investmentbolag när de har rusat uppåt för att sedan hoppas på en nedåtrekyl för att köpa in mig igen. Exempel på detta är när jag sålde av aktier i Kinnevik och Svolder vilket hittills har varit en dålig affär men jag hoppas såklart fortfarande på att jag kan köpa tillbaks aktierna igen till rea pris. Speciellt Svolder verkar lite väl högt värderat just nu för att vara ett rent investmentbolag med en premievärdering på ca 10%.

När ett investmentbolag värderas med premie har min strategi varit att istället köpa de underliggande bolagen vilket har resulterat i att pensionsfonden idag har väldigt många olika innehav. Genom att summer ihop dessa underliggande innehav kan jag se att Lundbergsfärens innehav står för 17% av pensionsfondens värde och Latour för drygt 12%. Detta innebär att Lundbergssfären väger tyngst i pensionsfonden följt av nästan delad plats för Investor och Latour. Jag har länge haft en "aktienörd" kärlek för Lundbergs och deras extremt långsiktiga investeringar och nu när Lundbergföretagen återigen värderas med en liten rabatt så kan det vara dags att köpa aktier i investmentbolaget igen istället för de underliggande företagen.

Mina investeringar i fonder hos SAVR har gått upp rejält under året och värdet ligger nu på 600 kr jämfört med insättningen på 400 kr så jag ligger på plus med 200kr eller en utveckling på 50%. Nu i efterhand tycker jag att jag borde ha fortsatt sätta in pengar i fonder men jag tycker fortfarande att investmentbolag är lite roligare att investera i.

Om du vill testa att öppna ett kostnadsfritt ISK fondkonto hos SAVR så kan du lätt göra det via min värvningslänk.  (Annonslänk)

I November och December ökade jag mina investeringar i mina andra portföljer hos Nordnet för att kunna vara med i olika börsnoteringar och hittills har det varit en lyckad strategi. Jag investerade i DecideAct som gav en avkastning på 22% när jag sålde av aktierna samma dag som noteringen skedde. Jag var även med i Fasadgruppens IPO vilket gav en avkastning på 17% men här visar historien dock att jag borde ha behållit dessa aktier men det går lite emot strategin där jag tecknar IPO och säljer av så fort det går. Detta fenomen fungerar såklart inte alltid och skulle vi få en nedgång på börsen så kommer intresset för IPOs att falna väldigt fort.

Om du vill se hur det stod till i slutet av 2019 så kan du se det här.

Behöver ditt företag hjälp med bokföringen?

Söker du en redovisningskonsult som likt dig varit egen företagare under många år så är du välkommen att kontakta mig genom kommentar fältet nedan eller DM på Twitter. Jag erbjuder både fast pris och tim pris till låga priser. Jag kan hålla låga priser då jag sköter allt digitalt och jobbar hemifrån utan dyra lokal kostnader. Jag kan ta emot kunder från hela Sverige. www.sweweb.nu. ex. på tjänster är bokföring, löner, moms, deklarationer, bokslut, årsredovisningar och mycket mer.

Resultat December:

MiljonMåls Pensionfond: 228.326 kr
Likvider bankkonton: 48.439 kr
Övriga aktier/likvid: 31.641 kr
4Spar konto: 0 kr
Sushirullen + Golfstar (onoterade innehav) 8.000 kr
SAVR fonder 600 kr
Summa: 317.006 kr

Månadens insättning: 10.000 kr 
Totala insättningar Pensionfonden: 149.800 kr

AktieAntalKursMarknads värdePortföljandel
AAK0190,8500,0
Alimak Group3013139301,7
Assa Abloy20202,540501,8
Atvexa9583,57932,53,5
Berkshire Hathaway B2195539101,7
Bilia0101,400,0
Bure0293,600,0
Byggmästare A J Ahlström20171,534301,5
Creades094300,0
Dividend Sweden B290,9427,260,0
Fabege72129,359313,24,1
Fagerhult AB6745,53048,51,3
Fram skandinavien B26359100,4
Hexagon B6749,84498,82,0
Hexpol188880,0
Holmen B0393,600,0
Hufvudstaden A125136,2170257,5
Industrivärden27265,57168,53,1
Indutrade AB30176,252862,3
Investor A48597,52868012,6
Kinnevik B20415,583103,6
NAXS AB049,900,0
Latour B40199,779883,5
Lundbergföretagen B6440,62643,61,2
Millicom SDB14323,84533,22,0
Mycronic20245,449082,1
Nederman1214116920,7
New Equity Venture Int.50118,49218,44,0
Onoterat50001,5276003,3
Securitas B12132,7515930,7
SWECO2715140771,8
Svenska Handelsbanken A7882,66442,82,8
Svolder50195,497704,3
Traction818714960,7
Vitrolife11215,82373,81,0
Volati151103,615643,66,9
VNV Global71178190,4
Öresund120124,4149286,5
Likvider2502811,0
Totalt värde228362100,0



Gratis Aktiehandel (Annons)
  • Avanza erbjuder courtagefri (gratis) handel i aktier för alla nya kunder som har ett depåvärde på mindre än 50000 kr hos Avanza. Avanza var mitt första konto med courtagefri handel men nu ligger depåvärdet på drygt 42000 kr och därför kommer inga flera insättningar att göras på detta konto. Starta här en gratis ISK depå hos Avanza. (annonslänk)

Friskrivning: Mina inlägg ska aldrig ses som rekommendationer och jag skriver endast det som jag tänker på och mina privata aktieaffärer. Väljer du att följa mina exempel gör du detta helt på din egen risk vilket kan medföra att du kan förlora delar eller hela din investering. Jag äger aktier i de bolag som är upplagda här.

Bild från Pixabay.