tisdag 10 december 2019

Månadsrapport November 2019


Tiden går rasande fort och jag blev riktigt försenad med November månads rapport. Jag jobbar inom handel så tiden innan julen är alltid väldigt jobb intensiv. Min pensionsfond gick riktigt bra under månaden och värdet har skjutit i höjden och ligger just nu på 83207kr och detta innebär en ökning med 5206kr exklusive insättning.

Under månaden har jag ökat mina innehav i Latour och Lundbergföretagen men de tar fortfarande en väldigt liten del av portföljen, 3,6% respektive 3,7%. Detta är investmentbolag som jag gärna vill utöka andelen på och som jag för inte så länge sedan satte upp mål om att nå 100st Latour och 15st Lundbergföretagen innan årets slut. Knappt hade jag börjat köpa Latour innan aktiekursen sköt upp i luften och bolaget värderas återigen med en stor premie på strax under 10%. Detta tycker jag är alldeles för mycket så om det inte blir någon nedgång i December kommer jag att låta målet flytta framåt en aning. Jag hann dock öka innehavet i Latour till 20st från 1st innan den största uppgången uppstod och för att delvis finansiera detta sålde jag mina aktier i Assa Abloy.

Industrivärden nytt innehav

Jag har tidigare inte direkt ägt Industrivärden i pensionsfonden men ägt en betydande del genom Lundbergföretagen när det Lundbergs värderades med rabatt. Det verkar dock ta lång tid innan Lundbergs värderas med rabatt igen så jag har börjat ta in lite aktier i Industrivärden som själv värderas med en fin rabatt på ca 12% enligt ibindex.se. Skulle Lundbergföretagen återigen värderas med en lite högre rabatt kommer jag enligt min strategi att sälja av Industrivärden och köpa Lundbergföretagen igen och därigenom få en rabatt på rabatt.



Utdelningar

Månaden gav fina utdelningar från Investor, Kinnevik och Svolder och totalt har pensionsfonden nu fått in 934kr i utdelning. Med tanke på att pensionsfonden startade strax efter vårens utdelningssäsong så är det en helt klart godkänd siffra. Utdelningar tycker jag är en viktig del av avkastningen men den viktigaste är såklart totalavkastningen då det är den som kommer att få kapitalet att växa.

Förutom pengar fick jag 7st Millicom aktier utdelade från Kinnevik och p.g.a. detta står nu Millicom för drygt 3,7% av pensionsfonden. Denna andel kommer troligen att minska då jag inte tänker köpa några flera aktier i Millicom men som det är just nu kommer jag inte heller att sälja några aktier. Aktiestinsen sa en gång i tiden att aktier har en tendens att yngla av sig i nya/andra företag och det är något som jag tror kommer att fortsätta i en allt snabbare takt. Investmentbolag som Öresund och Creades har en lång historia av att yngla av sina innehav och det är något som jag ser positivt på. Tanken är att inte sälja av dessa innehav utan fortsätta äga dom och därmed få en bredare portfölj som inte bara innehåller investmentbolag.

Största innehavet i MiljonMåls pensionsfond är fortfarande Öresund tätt följt av Investor och Kinnevik (som tappat rejält pga Millicom utdelningen). Planen är som sagt att utöka andelen i Latour och Lundbergföretagen men jag tänker inte köpa till vilken premie som helst utan här gäller det att ha tålamod och köpa aktier när tillfälle ges.

Resultat November:
MiljonMåls Pensionfond: 83.207 kr
Likvider bankkonton: 61.994 kr
Övriga aktier/likvid: 6.581 kr
4Spar konto: 2000 kr
Sushirullen + Golfstar (onoterade innehav) 8.000 kr
Summa: 161.782 kr

Månadens insättning: 4.638kr 
Totala insättningar Pensionfonden: 69.590 kr


AktieAntalKursMarknads värdePortföljandel
AAK 4190,85763,40,9
Assa Abloy0223,800,0
Bure2118338434,6
Creades042500,0
Fram skandinavien B1657,8924,81,1
Hexagon B3535,41606,21,9
Hexpol292,15184,30,2
Holmen B029600,0
Hufvudstaden A6176,71060,21,3
Industrivärden 2223,8447,60,5
Indutrade AB2318,8637,60,8
Investor A25506,512662,515,2
Kinnevik B56225,412622,415,1
NAXS AB048,800,0
Latour B20148,729743,6
Lundbergföretagen B8385,43083,23,7
Millicom SDB744230943,7
Securitas B2161,05322,10,4
Svenska Handelsbanken A1093,92939,21,1
Svolder90122,81105213,2
Traction1191,5191,50,2
Volati14337,055298,156,3
Vostok New Ventures163,463,40,1
Öresund108132,41429917,1
Likvider74388,9
Totalt värde83507




Gratis Aktiehandel (Annons)
  • Avanza erbjuder courtagefri (gratis) handel i aktier för alla nya kunder som har ett depåvärde på mindre än 50000 kr hos Avanza. Avanza var mitt första konto med courtagefri handel men nu ligger depåvärdet på drygt 42000 kr och därför kommer inga flera insättningar att göras på detta konto. Starta här en gratis ISK depå hos Avanza. (annonslänk)
  • Nordnet erbjuder gratis handel i aktier så länge depåvärdet är mindre än 80000kr. Jag har tyvärr varit kund hos Nordnet i många år så jag kunde inte ta del av detta erbjudande. Öppna ett gratis ISK hos Nordnet här. (annonslänk)
  • Degiro erbjuder gratis handel i aktier så länge depåvärdet är mindre än 1 miljon kr och här jag nyss öppnat ett konto och börjat köpa aktier. Max 5 affärer får göras per dag för att slippa courtage. Pappersarbetet för att starta ett konto här är extremt jobbigt men när det väl är gjort har det ändå fungerat ok. Appen och hemsidan ligger långt efter vad Nordnet och Avanza gör men för långsiktig investering fungerar det ändå ok. Jag använder mig av Avanza appen för att hålla koll på orderdjup och nyheter medan jag gör köpen i Degiro. Öppna ett gratis konto hos Degiro här. (annonslänk)

Friskrivning: Mina inlägg ska aldrig ses som rekommendationer och jag skriver endast det som jag tänker på och mina privata aktieaffärer. Väljer du att följa mina exempel gör du detta helt på din egen risk vilket kan medföra att du kan förlora delar eller hela din investering. Jag äger aktier i de bolag som är upplagda här.

Bild från Pixabay.

torsdag 28 november 2019

Bokrecension - Bygg en förmögenhet Investera i investmentbolag

Detta inlägg är sponsrat och innehåller annonslänkar från Cashbackshopping.

Mitt intresse för investmentbolag är väldigt stort och när jag fick höra om boken Bygg en förmögenhet Investera i investmentbolag av Marcus Fridell  kunde jag inte motstå att köpa boken.

Marcus försöker med boken skapa en sorts handbok för investmentbolag ägare där du kan hitta det mesta som kan behövas för att starta investeringar i investmentbolag. Boken börjar med att enkelt gå igenom vad ett investmentbolag är och viktiga saker som substansvärde, olika tillgångar, skulder m.m. Vidare går han igenom olika sätt att investera i investmentbolag - att man kan köpa dem med rabatt och att hålla koll så att man inte köper med allt för stor premie med hjälp av tjänster som ex. ibindex.se.

Ett annat sätt som tas upp är att investera i investmentbolag genom Spiltan fonder men jag personligen vill göra det direkt i min egen portfölj och därmed slippa fondavgifterna. Genom att samtidigt ta del av bankernas olika starterbjudanden om gratis courtage kan jag verkligen få ner kostnaderna och över tiden teoretiskt sett få en högre avkastning än vad fonden kan ge mig.

Marcus ger även tips på hur man kan bygga en egen investmentbolagsportfölj med hjälp av verktyg på hans hemsida. Bla kan man se vilka branscher man kommer att vara investerade i beroende på vilka investmentbolag man äger. Ett riktigt roligt sätt att se var ens pengar är investerade i. Äger man en bred investmentbolagsportfölj kommer man att äga en bred samling bolag med några av Sveriges största industriföretag.

För mig som redan kan ganska mycket om aktiemarknaden och investmentbolag är det dock del 3 som var mest intressant. Del 3 går Marcus igenom flera olika investmentbolag om hur de ser ut idag men även historiken - hur har de utvecklats och vad har hänt genom tiden. Här kan jag dock tycka att han kunde ha skrivit lite mer om de olika investmentbolagens historik och affärer men det är klart allt detta går att läsa i respektive bolags årsredovisningar.

Kort och gott en riktigt bra bok för alla som är intresserade av att investera i investmentbolag och förhoppningsvis kunna bygga en förmögenhet på det. Själv investerar jag det mesta jag har i investmentbolag och min plan är att fortsätta göra det till min framtida pension om ca 19 år. Historiskt sett har investmentbolagen som grupp gett en klart större avkastning är index och jag tror att de kommer att lyckas med detta även i framtiden bara man är långsiktig och inte säljer i panik.

För er som är intresserade av att köpa boken finns den att köpa hos både Bokus och Adlibris till samma pris men Bokus erbjuder just nu fri frakt. För att spara ännu mer pengar rekommenderar jag att du blir medlem i en cashbacksida som ex. Cashbackshopping.se som ger dig 1,5% i återbäring när du köper genom deras sida. Utöver detta har de en kampanj denna vecka där du kan få upp till 100% extra återbäring på dina inköp. Är du ny hos Cashbackshopping och använder dig av min värvningslänk så får du också 50kr i välkomstbonus.

Eller har du läst boken, vad tyckte du om den?

Casha in bonusar
Genom att klicka på mina värvningslänkar nedan så får du bonusar som gör att du raskt kan öka på din återbäringssumma från Cashbacksidorna.
Refunder - Du får 50kr när du köper för mer än 100kr genom Refunder.
Bonusway - ger dig 100:- i bonus när du har gjort dina första köp.
Cashbackshopping - Får både du och jag 25kr i bonus.
Mybonus - Du 50kr i bonus när du blir medlem och gör dina första köp.
Rewardnetwork - Tyvärr ger de ingen bonus men de verkar ha högre återbäring än de andra.

Friskrivning: Mina inlägg ska aldrig ses som rekommendationer och jag skriver endast det som jag tänker på och mina privata aktieaffärer. Väljer du att följa mina exempel gör du detta helt på din egen risk vilket kan medföra att du kan förlora delar eller hela din investering. 

Mer pengar från Cashback till Pensionsfonden

Detta inlägg är sponsrat och innehåller annonslänkar från Cashbackshopping, Refunder, Bonusway, Rewardnetwork, Shopbuddies och Mybonus.
Utöver mina vanliga månadsinsättningar till Pensionsfonden på 4638kr/mån sätter jag även in allt det jag tjänar från Cashbacksidor och kreditkort. För några dagar sedan fick jag utbetalningar på totalt 322kr som jag direkt skickade till pensionsfonden, 212kr från Cashbackshopping och Refunder samt 110kr som bonus från mitt Preem kreditkort.

Denna lilla summa kanske kan anses vara liten men med många små insättningar från olika håll hoppas jag att det med tiden ska ge en ansenlig summa till pensionsfonden. Detta är pengar som jag inte skulle ha fått om jag inte använde mig av de olika cashbacksidorna samt kreditkort som ger bonus. Nästintill gratispengar kan man säga!

Ett problem är att jag kanske är för snål och shoppar inte så mycket men detta tycker jag är ett positivt problem och jag använder mig endast av cashbacksidorna när jag ändå tänkt köpa något. Använd gärna länkarna nedan för att få bonus genom att registrera dig hos de olika cashbacksidorna, något som såklart är gratis att göra och börja sedan tjäna in bonus på dina egna inköp. Ett tips dock - köp inte något bara för att få bonus utan använd dessa sidorna för att få tillbaks på det du ändå tänkt köpa och på så sätt tjäna in gratis pengar.

Totalt har jag fått följande återbäringar:
Refunder 1352 kr (varav utbetalt 1296 kr)
Bonusway 92 kr
Cashbackshopping 315 kr (varav utbetalt 300 kr)
Shopbuddies 84 kr
Mybonus 85 kr
Rewardnetwork 36 kr
Summa: 1964 kr (varav utbetalt 1596 kr)

Casha in bonusar
Genom att klicka på mina värvningslänkar nedan så får du bonusar som gör att du raskt kan öka på din återbäringssumma från Cashbacksidorna.
Refunder - Du får 50kr när du köper för mer än 100kr genom Refunder.
Bonusway - ger dig 100:- i bonus när du har gjort dina första köp.
Cashbackshopping - Får både du och jag 25kr i bonus.
Mybonus - Du 50kr i bonus när du blir medlem och gör dina första köp.
Rewardnetwork - Tyvärr ger de ingen bonus men de verkar ha högre återbäring än de andra.

Tidigare inlägg i Cashback serien:
100kr från cashbackshopping till Pensionsfonden 
405kr från Refunder till aktieköp
2 nya Cashbacksidor
Lägesrapport Refunder April
Sidoinkomster - återbäring på mina Internet köp

Friskrivning: Mina inlägg ska aldrig ses som rekommendationer och jag skriver endast det som jag tänker på och mina privata aktieaffärer. Väljer du att följa mina exempel gör du detta helt på din egen risk vilket kan medföra att du kan förlora delar eller hela din investering. 

Bild från Pixabay.

söndag 24 november 2019

Nya mål inför årsskiftet


Nu är det verkligen kort tid till att 2019 tar slut så jag tänkte lägga till några kortsiktiga mål för min pensionsfond. Jag har tidigare skrivit om att jag kommer att ändra strategin till mer köp och behåll än tidigare och jag vill att speciellt Latour ska få en stor plats i portföljen.


  1. Just nu äger jag 12st aktier i Latour och det tycker jag är alldeles för lite så målet är att kontinuerligt köpa på mig aktier i företaget så att jag har minst 100st innan årets slut.
  2. Sälja av underliggande innehav till Latour som Securitas och Assa Abloy och använda likviden till fler Latour aktier.
  3. Köpa fler Lundbergföretagen till minst 15st. Idag äger jag 6st aktier så jag behöver öka med 9st innan året är slut.
  4. För att finansiera allt detta kommer jag att eventuellt sälja av lite av mina aktier i Bure, Kinnevik och Öresund. Detta kommer jag dock endast att göra om jag inte har tillräckligt med likvider för att köpa aktier i Latour och Lundbergföretagen.
Hur ser din plan ut för resten av 2019?




Gratis Aktiehandel (Annons)
  • Avanza erbjuder courtagefri (gratis) handel i aktier för alla nya kunder som har ett depåvärde på mindre än 50000 kr hos Avanza. Avanza var mitt första konto med courtagefri handel men nu ligger depåvärdet på drygt 42000 kr och därför kommer inga flera insättningar att göras på detta konto. Starta här en gratis ISK depå hos Avanza. (annonslänk)
  • Nordnet erbjuder gratis handel i aktier så länge depåvärdet är mindre än 80000kr. Jag har tyvärr varit kund hos Nordnet i många år så jag kunde inte ta del av detta erbjudande. Öppna ett gratis ISK hos Nordnet här. (annonslänk)
  • Degiro erbjuder gratis handel i aktier så länge depåvärdet är mindre än 1 miljon kr och här jag nyss öppnat ett konto och börjat köpa aktier. Max 5 affärer får göras per dag för att slippa courtage. Pappersarbetet för att starta ett konto här är extremt jobbigt men när det väl är gjort har det ändå fungerat ok. Appen och hemsidan ligger långt efter vad Nordnet och Avanza gör men för långsiktig investering fungerar det ändå ok. Jag använder mig av Avanza appen för att hålla koll på orderdjup och nyheter medan jag gör köpen i Degiro. Öppna ett gratis konto hos Degiro här. (annonslänk)

Friskrivning: Mina inlägg ska aldrig ses som rekommendationer och jag skriver endast det som jag tänker på och mina privata aktieaffärer. Väljer du att följa mina exempel gör du detta helt på din egen risk vilket kan medföra att du kan förlora delar eller hela din investering. Jag äger aktier i de bolag som är upplagda här.

Bild från Pixabay.

torsdag 21 november 2019

Sveriges bästa Investmentbolag?

Som ni kanske har förstått investerar jag det mesta jag har i investmentbolag och tanken är att dessa ska ge mig en fin totalavkastning över en lång period. Jag har som mål att kunna förtidspensionera mig vid 60 år, dit är det 19 år och min pensionsfond innehåller investmentbolag och underliggande bolag i de investmentbolag som för tillfället värderas med en större premie. Jag har tidigare försökt investera i investmentbolag som värderats med en rabatt som är högre än genomsnittet de senaste åren men vissa investmentbolag måste jag börja värdera om och köpa även om det inte finns någon rabatt.

Latour, Öresund och Lundbergföretagen är de 3 investmentbolag som jag kan tänka mig att köpa trots att de värderas med premie medan övriga investmentbolag vill jag helst köpa med rabatt. Dessa 3 investmentbolag är de som jag klassar som de bästa i Sverige och dessa ska jag kontinuerligt investera i och låta ta en stor del av portföljen. Just nu är det dock endast Öresund som tar en stor del av portöljen (20,6% enligt senaste månadsrapporten) medan de övriga 2 står för en väldigt liten del. Förklaringen till detta är att jag valde att sälja av aktier i dessa två bolag när de började värderas med en större premie. Nu i efterhand kan jag säga att detta verkar vara fel och jag har valt att ändra på mina kriterier när det gäller dessa 3 bolag.

Fr.o.m. nu ska dessa bolag ta en stor del av Pensionsfonden och jag har de senaste dagarna köpt på mig fler aktier i Latour. Jag kommer att öka sakta men säkert, troligen bara någon enstaka aktie per dag. Troligen kommer jag även att öka mitt innehav i Lundbergföretagen men just nu är det Latour jag koncentrerar krutet på.



Jag tycker om de flesta av börsens investmentbolag men ett sticker ut lite mer än de andra och det är Latour - som jag klassar som Sveriges bästa investmentbolag. Tittar vi på Latours hemsidan kan man läsa att de har gett en totalavkastning (aktiekurs inklusive återinvesterad utdelning) på hela 143.040% sedan starten 1985 eller 24,6% i genomsnitt per år. Detta är en väldigt hög avkastning på så lång tid och jämfört med index (12,9%)  under samma period är avkastningen nästan dubbelt så hög men ränta på ränta effekten gör att index har endast gett 5.441% i totalavkastning. Skillnaden i pengar är genom denna effekt enorm där index skulle ge 544.100kr  om du investerade 10.000kr 1985 men hade du istället investerat samma summa i Latour skulle du idag ha ett värde på 14,304.000kr. Mångmiljonär många gånger om med andra ord.

Latour verkar fortsätta ge en väldigt hög avkastning även nu när bolaget är mångdubbelt större än starten 1985 där de senaste 5 åren gett en totalavkastning på 25,2% per år. Fr.o.m. nu kommer jag att försöka köpa och behålla Latour aktier istället för att sälja vi hög premie värdering eller med andra ord kommer jag att köpa aktier och slänga in dom i byrålådan.

Jag måste en gång för alla att lära mig att inte ryckas med kortsiktiga nyheter och istället låta Sveriges bästa kapitalförvaltare att ta hand om mina pengar, sitta tillbaks och låta pengarna växa sakta men säkert. Pensionsfonden kommer p.g.a. detta att bli lite tråkigare men förhoppningsvis ge en fin avkastning till förtidspensionen.

Vilket investmentbolag anser du vara Sveriges bästa?


Gratis Aktiehandel (Annons)
  • Avanza erbjuder courtagefri (gratis) handel i aktier för alla nya kunder som har ett depåvärde på mindre än 50000 kr hos Avanza. Avanza var mitt första konto med courtagefri handel men nu ligger depåvärdet på drygt 42000 kr och därför kommer inga flera insättningar att göras på detta konto. Starta här en gratis ISK depå hos Avanza. (annonslänk)
  • Nordnet erbjuder gratis handel i aktier så länge depåvärdet är mindre än 80000kr. Jag har tyvärr varit kund hos Nordnet i många år så jag kunde inte ta del av detta erbjudande. Öppna ett gratis ISK hos Nordnet här. (annonslänk)
  • Degiro erbjuder gratis handel i aktier så länge depåvärdet är mindre än 1 miljon kr och här jag nyss öppnat ett konto och börjat köpa aktier. Max 5 affärer får göras per dag för att slippa courtage. Pappersarbetet för att starta ett konto här är extremt jobbigt men när det väl är gjort har det ändå fungerat ok. Appen och hemsidan ligger långt efter vad Nordnet och Avanza gör men för långsiktig investering fungerar det ändå ok. Jag använder mig av Avanza appen för att hålla koll på orderdjup och nyheter medan jag gör köpen i Degiro. Öppna ett gratis konto hos Degiro här. (annonslänk)

Friskrivning: Mina inlägg ska aldrig ses som rekommendationer och jag skriver endast det som jag tänker på och mina privata aktieaffärer. Väljer du att följa mina exempel gör du detta helt på din egen risk vilket kan medföra att du kan förlora delar eller hela din investering. Jag äger aktier i de bolag som är upplagda här.

Bild från Pixabay.

måndag 11 november 2019

Kinnevik kommer att gå ner imorgon!


På onsdag kommer Kinnevik att nästan garanterat gå ner rejält men det är ingenting som vi aktieägare behöver oroa oss särskilt mycket. Onsdag är X-dagen för Kinneviks utdelning av sina Millicom aktier till oss aktieägare och då Millicom står för mer än 18% av Kinneviks substansvärde lär aktiekursen gå ner rejält under dagen.

Vi aktieägare kommer dock att få inlösenaktier i första hand som sedan kommer att växlas in mot aktier i Millicom. Varje aktie inlösenaktie ger 0,1372 Millicom SDBs så för mig som äger 56 st Kinnevik aktier bör jag därmed få ca 7 Millicom aktier + en liten påse med pengar.

Som det ser ut nu kommer jag att behålla mina aktier i både Kinnevik och Millicom efter att utdelningen har gjorts.

Vad gör du med dina utdelade Millicom aktier?


Gratis Aktiehandel (Annons)
  • Avanza erbjuder courtagefri (gratis) handel i aktier för alla nya kunder som har ett depåvärde på mindre än 50000 kr hos Avanza. Avanza var mitt första konto med courtagefri handel men nu ligger depåvärdet på drygt 42000 kr och därför kommer inga flera insättningar att göras på detta konto. Starta här en gratis ISK depå hos Avanza. (annonslänk)
  • Nordnet erbjuder gratis handel i aktier så länge depåvärdet är mindre än 80000kr. Jag har tyvärr varit kund hos Nordnet i många år så jag kunde inte ta del av detta erbjudande. Öppna ett gratis ISK hos Nordnet här. (annonslänk)
  • Degiro erbjuder gratis handel i aktier så länge depåvärdet är mindre än 1 miljon kr och här jag nyss öppnat ett konto och börjat köpa aktier. Max 5 affärer får göras per dag för att slippa courtage. Pappersarbetet för att starta ett konto här är extremt jobbigt men när det väl är gjort har det ändå fungerat ok. Appen och hemsidan ligger långt efter vad Nordnet och Avanza gör men för långsiktig investering fungerar det ändå ok. Jag använder mig av Avanza appen för att hålla koll på orderdjup och nyheter medan jag gör köpen i Degiro. Öppna ett gratis konto hos Degiro här. (annonslänk)

Friskrivning: Mina inlägg ska aldrig ses som rekommendationer och jag skriver endast det som jag tänker på och mina privata aktieaffärer. Väljer du att följa mina exempel gör du detta helt på din egen risk vilket kan medföra att du kan förlora delar eller hela din investering. Jag äger aktier i de bolag som är upplagda här.

Bild från www.kinnevik.se.

tisdag 5 november 2019

Månadsrapport Oktober 2019


Oktober månad är nu avslutad och endast 2 månader är kvar på år 2019. Pensionsfonden har fortsatt klättra upp med hjälp av insättningar och börsens bull humör. Totalt sett gick det dock endast upp någon tusenlapp och jag ligger nu på strax över 151000 kr. Likvida medel är fortfarande högt men det är också något jag strävar efter då jag absolut inte vill ta ut något från pensionsfonden förrän jag går i förtida pension.

En förklaring till att total värdet inte gick upp så mycket är att jag fick mer kostnader i samband med att jag tog mitt körkort. Som tur är klarade jag teorin och uppkörningen på första försöket så nu har jag äntligen ett körkort. Detta är troligen ett av Sveriges dyraste körkort då jag har hållit på i över 2 år med körlektioner och ny senast intensiv kurs i Flen.

Dock verkar livet bli så mycket dyrare framöver nu när jag börjar kolla på att köpa en bil. Bilarna är så förj-vligt dyra och alla kostnader runt omkring gör inte saken bättre. En bil måste jag dock tyvärr köpa så att jag kan fortsätta köra och inte tappa det jag har lärt mig. En tanke är att kanske köpa en bil på leasing via företaget men jag har ännu inte kunnat räkna fram alla variabler på om det är värt att ta det via företaget eller privat.

Vad tycker du? Tjänar man på att leasa en bil via företag eller privat? Tänker mig en nya Kia Niro hybrid bil.

Tillbaka till pensionsfonden så fortsätter den att växa sakta men säkert och just nu är Öresund fortsatt etta i portföljen. Kinnevik ligger dock tätt efter på andra plats och på tredje plats hittar vi allas älsklings investmentbolag Investor. Kinnevik kommer dock snart att få en mindre plats i portföljen då de kommer att dela ut Millicom till oss aktieägare.

Under månaden har jag bla köpt aktier i AAK (underliggande innehav i Melker), Bure, Hufvudstaden (Lundbergs), Investor, Kinnevik, Svolder och Volati.

Resultat Oktober:
MiljonMåls Pensionfond: 73.363 kr
Likvider bankkonton: 61.763 kr
Övriga aktier/likvid: 6.055 kr
4Spar konto: 2000 kr
Sushirullen + Golfstar (onoterade innehav) 8.000 kr
Summa: 151.181 kr

Månadens insättning: 4.638kr 
Totala insättningar Pensionfonden: 64.952 kr


AktieAntalKursMarknads värdePortföljandel
AAK 4190,85763,41,0
Assa Abloy2232,9465,80,6
Bure40148,659448,1
Creades037100,0
Fram skandinavien B1657,8924,81,3
Hexagon B3501,61504,82,1
Hexpol285,05170,10,2
Holmen B0291,200,0
Hufvudstaden A6164,59871,3
Indutrade AB2291,6583,20,8
Investor A23486,811196,415,3
Kinnevik B54264,414277,619,5
NAXS AB047,900,0
Latour B11331330,2
Lundbergföretagen B4368,21472,82,0
Securitas B2153,95307,90,4
Svenska Handelsbanken A1095,69561,3
Svolder79114,29021,812,3
Traction1190,5190,50,3
Volati11837,24389,66,0
Vostok New Ventures160,560,50,1
Öresund118127,81508020,6
Likvider49336,7
Totalt värde73363

Gratis Aktiehandel (Annons)
  • Avanza erbjuder courtagefri (gratis) handel i aktier för alla nya kunder som har ett depåvärde på mindre än 50000 kr hos Avanza. Avanza var mitt första konto med courtagefri handel men nu ligger depåvärdet på drygt 42000 kr och därför kommer inga flera insättningar att göras på detta konto. Starta här en gratis ISK depå hos Avanza. (annonslänk)
  • Nordnet erbjuder gratis handel i aktier så länge depåvärdet är mindre än 80000kr. Jag har tyvärr varit kund hos Nordnet i många år så jag kunde inte ta del av detta erbjudande. Öppna ett gratis ISK hos Nordnet här. (annonslänk)
  • Degiro erbjuder gratis handel i aktier så länge depåvärdet är mindre än 1 miljon kr och här jag nyss öppnat ett konto och börjat köpa aktier. Max 5 affärer får göras per dag för att slippa courtage. Pappersarbetet för att starta ett konto här är extremt jobbigt men när det väl är gjort har det ändå fungerat ok. Appen och hemsidan ligger långt efter vad Nordnet och Avanza gör men för långsiktig investering fungerar det ändå ok. Jag använder mig av Avanza appen för att hålla koll på orderdjup och nyheter medan jag gör köpen i Degiro. Öppna ett gratis konto hos Degiro här. (annonslänk)

Friskrivning: Mina inlägg ska aldrig ses som rekommendationer och jag skriver endast det som jag tänker på och mina privata aktieaffärer. Väljer du att följa mina exempel gör du detta helt på din egen risk vilket kan medföra att du kan förlora delar eller hela din investering. Jag äger aktier i de bolag som är upplagda här.

Bild från Pixabay.