onsdag 15 maj 2019

Öresunds fenomenala totalavkastning och utdelningar

Innehåller annonslänkar och sponsrat av Avanza.


Öresund är ett av de lite mer aktiva investmentbolagen på börsen och har sedan 1994 gett sina aktieägare en fenomenal totalavkastning på hela 18% per år. Jämförelseindex SIX Return har i sin tur gett en avkastning på 11% per år. Skillnaden låter kanske inte så mycket men med ränta på ränta effekten blir skillnaden verkligen stor. Öresund har gett ungefär 55 gånger pengarna sedan 1994 medan SIX Return endast 12 gånger pengarna. Det är kort sagt en rejäl skillnad.

Öresund är kända för att ge väldigt fina utdelningar under åren och många gånger har de delat ut aktier i de underliggande företagen också istället. Alla som har varit långsiktiga aktieägare har inte bara fått pengar att återinvestera eller konsumera utan även aktier i flera olika bolag under åren.

Bolag som Öresund delat ut aktier av:
2018 Bilia och MQ
2014 Bilia
2013 Skistar
2012 Fabege
2011 Creades
2001 TMT One

Mer information om Öresund hittar du här.

Frågan om det är rätt eller fel att dela ut aktier istället för pengar är svår att svara på men jag tycker nog personligen att det är lite roligare att få aktier utdelade. Hade man behållt de utdelade aktierna har man fått en väldigt fin avkastning förutom för MQ som har gått riktigt dåligt sedan utdelningen.

Ibland kan ett innehav ta allt för stor plats i portföljen och då kan kanske en utdelning av aktier vara ett sätt at dra ner på innehavet utan att behöva sänk priset vid försäljning av en stor aktiepost. Ex. igår sålde Creades en stor post med aktier i Lindab och blev då tvungna at att sälja med hela 5,7% rabatt och fick samtidigt aktiekursen i Lindab att falla brant. I ett sådant fall vore kanske en utdelning av aktier att föredra istället för att både aktieägarna i Creades och i Lindab får lida.

I år blev det dock ingen utdelning av aktier utan vi fick endast pengar utdelat men jag misstänker att det är inte många år kvar innan Mats Qviberg bestämmer sig att göra en sakutdelning (utdelning av aktier i andra bolag) igen.

Öresund har haft en fenomenal utveckligen sedan 1994 och jag tror att de lär lyckas väl även i framtiden så för mig är aktien köpvärd när den handlas till samma värde som substansvärdet eller till en liten premie.

Idag står Öresund för drygt 13,3% av min pensionsfond och är därmed det tredje största innehavet. Andelen får gärna öka lite mer och jag lägger därför dagligen lite ordrar som ligger strax under beräknat substansvärdet. Beräknat substansvärde får jag lätt fram genom sidan ibindex.se som uppdaterar de underliggande innehaven automatiskt med viss tidsfördröjning. Rekommenderar varmt denna sida för er som vill köpa investmentbolag med rabatt.

Vad tycker du om Öresund.


Casha in bonusar (Annons)
Genom att klicka på mina värvningslänkar nedan så får du bonusar som gör att du raskt kan öka på din återbäringssumma från Cashbacksidorna. Nästan som Gratis pengar!
Refunder - Du får 50kr när du köper för mer än 100kr genom Refunder.
Bonusway - ger dig 100:- i bonus när du har gjort dina första köp.
Cashbackshopping - Får både du och jag 25kr i bonus.
Mybonus - Du får 50kr i bonus när du blir medlem och gör dina första köp.
Rewardnetwork - Tyvärr ger de ingen bonus men de verkar ha högre återbäring än de andra.

Friskrivning: Mina inlägg ska aldrig ses som rekommendationer och jag skriver endast det som jag tänker på och mina privata aktieaffärer. Väljer du att följa mina exempel gör du detta helt på din egen risk vilket kan medföra att du kan förlora delar eller hela din investering. Jag äger aktier i de bolag som är upplagda här.

Bild från Öresund

torsdag 9 maj 2019

Varför följde jag inte Aktiestinsen?


Mitt intresse för aktiemarknaden startade tidigt och en av mina första aktieböcker var "Rätt spår till Börsen" av Sören Edgar som skrev om Aktiestinsens (Lennart Israelsson) väg till miljonerna. Denna bok och några andra fick mitt intresse att blomstra och intresset har väl aldrig egentligen dött men ändå haft sina upp- och nedgångar.

Nu tog jag fram boken igen och kan lätt konstatera att om jag bara hade avvarat en liten del av det jag tjänat de senaste 20 åren och investerat i några av de aktier Aktiestinsen ägde så hade jag varit multimiljonär idag. Hans innehav har varit lätt att kopiera över tiden och det mesta har varit investerat i investmentbolag och fastighetsbolag. Bilden nedan visar aktiestinsens aktieportfölj 1994 och jag började min investeringskarriär några år efter detta.



Portföljen innehåller som sagt stora delar investmentbolag som ex. Investor, Latour, Lundbergs,, Ratos, Öresund, Industrivärden men även ett antal som har köpts upp genom åren som ex. Exportinvest, Incentive, och Geveko.

Investmentbolagen var också de bolag som intresserade mig mest i unga år men som alla andra unga ville jag ha snabba pengar och då räckte inte investmentbolagens låga avkastning på 10-15% årligen så det blev istället många investeringar i tech-bolag. I början var detta en riktigt bra strategi och jag hade nog över en halv miljon 1999, riktigt bra för en 20-åring, men som vi alla vet sprack bubblan och jag var inte längre så rik efter det. Hade jag dock investerat i investmentbolagen som Aktiestinsen ägde och fyllt på varje månad hade jag idag minst sagt varit mångmiljonär.

Självklart är det alltid lätt att titta i backspegeln och se vilka misstag man gjorde och hur dum man än kan bli gjorde jag faktiskt samma misstag för bara ett år sedan. Jag tog mig dock i kragen och bestämde mig att sluta upp med det kortsiktiga och bygga min långsiktiga "Pensionsfond" istället. Spara månadsvis i de investmentbolag som ser ut att för tillfället vara billigast och låta några av Sveriges bästa förvaltare ta hand om mina pengar sakta men säkert. Investerandet blir troligen väldigt tråkigt men min förhoppning är att detta ska hjälpa mig att gå i förtida pension om drygt 20 år.

Hade jag följt aktiestinsen när mitt aktieintresse startade hade jag troligen redan idag varit ekonomisk fri att göra det jag vill. Lennart Israelssons strategi må ha varit enkel och tråkig men den har visat sig fungera i årtionden under mängder av kriser. Långsiktigt sparande har verkligen historiskt fungerat riktigt bra och min förhoppning är såklart att det ska fortsätta under de årtionden som kommer.

Är det någon som kan räkna ut vad bara hans 4000st Latour aktier från 1994 är värda idag om han återinvesterat utdelningarna?


Casha in bonusar (Annons)
Genom att klicka på mina värvningslänkar nedan så får du bonusar som gör att du raskt kan öka på din återbäringssumma från Cashbacksidorna. Nästan som Gratis pengar!
Refunder - Du får 50kr när du köper för mer än 100kr genom Refunder.
Bonusway - ger dig 100:- i bonus när du har gjort dina första köp.
Cashbackshopping - Får både du och jag 25kr i bonus.
Mybonus - Du får 50kr i bonus när du blir medlem och gör dina första köp.
Rewardnetwork - Tyvärr ger de ingen bonus men de verkar ha högre återbäring än de andra.

Friskrivning: Mina inlägg ska aldrig ses som rekommendationer och jag skriver endast det som jag tänker på och mina privata aktieaffärer. Väljer du att följa mina exempel gör du detta helt på din egen risk vilket kan medföra att du kan förlora delar eller hela din investering. Jag äger aktier i de bolag som är upplagda här.

Bild från Pixabay.

torsdag 2 maj 2019

Månadsrapport April 2019

Detta inlägg är sponsrat och innehåller annonslänkar från 4Spar.

De första 4 månaderna för 2019 är nu avklarad och jag kan lugnt konstaterat att det har varit en riktigt bra period för oss aktieägare och speciellt för oss som älskar investmentbolagen. Min Pensionfond har nu existerat i 2 hela månader och har gett 3124kr i avkastning vilket jag betraktar som väldigt bra då fonden endast är värd 37159kr. Det har alltså börjat bra och kanske lite för bra då jag börjar tycka att många investmentbolag har gått upp lite för snabbt. Men egentligen gör ju inte något på riktigt långsikt, börsen kommer att gå upp och ner flera gånger innan det är dags för min pension så det är lika bra att fortsätta investera som planerat. Om drygt 20 år kommer nog dagens aktiekurser att anses vara extremt låga.

Totalvärdet gick upp hela 18.177kr och förklaringen till detta är att jag fick en högre lön denna månad pga jag jobbat alla helger under månaden. Med denna ökning gick mitt total värde återigen över 100.000kr vilket känns jättebra och speciellt då buffert sparandet nu uppgår till 57.784 kr. Årets mål om att nå 50.000kr i buffert sparande har nu alltså nåtts och eventuellt kommer jag återigen börja sätta in pengar i mitt 4Spar konto som gav en fin avkastning de 2 år som jag hade ett litet sparande där. Räntan hos 4Spar är riktigt hög och risknivån är därmed klart mycket högre än att ha pengarna i ett vanligt konto därför kommer endast små slantar att slussas dit i framtiden.

Nu gäller det att sakta men säkert att fortsätta bygga upp pensionsfonden och låta ränta på ränta effekten ha sin gång. Lundbergföretagen står för mer än 29% av fonden medan Investor ligger 2:a på 19,2% men då är även likviderna inräknade i denna ekvation. Lundbergföretagen anser jag ska ha en stor plats i portföljen då de även äger en stor del av Industrivärden och jag får därmed 2 Investmentbolag i ett, men bäst av allt är att jag får rabatt på rabatt istället för att äga Industrivärden direkt. Lundbergföretagen är bland de investmentbolag som totalavkastat bäst de senaste 20 åren så det gör ju inte saken sämre.

Såg att Swedbank erbjuder gratis courtage så länge värdet är under 100.000 kr vilket låter riktigt bra, det är ju dubbelt så mycket som Avanza erbjuder. Inom några veckor ska jag försöka ta mig till närmaste bankkontor och eventuellt öppna en depå. Jag har redan företagets konto hos Swedbank så det gick inte att öppna en depå direkt på hemsidan - lite stenålders tänk kanske. Är det någon annan som öppnat en depå hos Swedbank och som kanske kan skriva om dina erfarenheter?

Resultat April

MiljonMåls Pensionfond: 37.159 kr
Likvider bankkonton: 57.784 kr
Övriga aktier/likvid: 3.252 kr
4Spar konto: 0 kr
Sushirullen + Golfstar (onoterade innehav) 9.700 kr
Summa: 107.895 kr

Månadens insättning: 4.738kr (varav 100kr från Cashback)
Totala insättningar Pensionfonden: 34.035 kr


AktieAntalKursMarknads värdePortföljandelFörväntad utd./aktieFörväntad utd.DA %Ack. utdelningAvbetalning
Creades731922336,014984,400%
Investor A16447715219,2132082,900,00%
Kinnevik B12272,63271,28,88,25993,000,00%
Latour B0134,600,02,501,900,00%
Lundbergföretagen B34321,410927,629,43,2108,81,0760,70%
Svolder35116406010,92701,700,00%
Vostok New Ventures8564481,2000,000,00%
Öresund30129387010,45,51654,31654,26%
Likvider519714,000
Totalt värde371597492,02%2410,65%



Casha in bonusar (Annons)
Genom att klicka på mina värvningslänkar nedan så får du bonusar som gör att du raskt kan öka på din återbäringssumma från Cashbacksidorna. Nästan som Gratis pengar!
Refunder - Du får 50kr när du köper för mer än 100kr genom Refunder.
Bonusway - ger dig 100:- i bonus när du har gjort dina första köp.
Cashbackshopping - Får både du och jag 25kr i bonus.
Mybonus - Du får 50kr i bonus när du blir medlem och gör dina första köp.
Rewardnetwork - Tyvärr ger de ingen bonus men de verkar ha högre återbäring än de andra.

Friskrivning: Mina inlägg ska aldrig ses som rekommendationer och jag skriver endast det som jag tänker på och mina privata aktieaffärer. Väljer du att följa mina exempel gör du detta helt på din egen risk vilket kan medföra att du kan förlora delar eller hela din investering. Jag äger aktier i de bolag som är upplagda här.

Bild från Pixabay.