onsdag 10 juni 2020

Månadsrapport Maj 2020




Maj månads rapport kommer ut lite sent denna gång och förklaringen är att jag har haft mycket jobb nu när det är säsong i min bransch samtidigt som jag har fått ett antal nya kunder till mitt egna företag. Detta är självklar något som jag blir extra glad över men det gör att vissa saker som ex. bloggen har fått mindre tid. Resultatet hann jag ändra på vid månadsskiftet så värdena stämde då men min aktielista har aktiekurser från 10/6 så det kommer att skilja sig en aning mot min uträkning.

Det som är extra kul är att jag har börjat få fler kunder till min egna redovisningsbyrå och min förhoppning är att jag ska kunna bräcka målet om att få 10 nya kunder under 2020. Hittills har jag fått in 5 st kunder vilket gör att jag ligger före mitt mål men jag vill såklart bräcka målet och få in ännu fler kunder. Skulle jag nå målet så kan min egna verksamhet ge mig en lön som täcker ett halvtids jobb och jag är då halvvägs till att kunna få jobba heltid med bokföring och redovisning.

Nu till lite egen reklam:
Söker du en redovisningskonsult som likt dig varit egen företagare under många år så är du välkommen att kontakta mig genom kommentar fältet nedan eller DM på Twitter. Jag erbjuder både fast pris och tim pris till låga priser. Jag kan hålla låga priser då jag sköter allt digitalt och jobbar hemifrån utan dyra lokal kostnader. Jag kan ta emot kunder från hela Sverige. www.sweweb.nu. ex. på tjänster är bokföring, löner, moms, deklarationer, bokslut, årsredovisningar och mycket mer.

Jag har tänkt lite på att eventuellt starta ett pensionssparande i mitt egna företag och då kunna ta del av skatteeffekter när jag blir äldre. Detta är något jag kommer att kolla upp och återkomma när jag har en bättre plan. Förhoppningen är att sparande inom företaget och privat borde ge en rejäl ökning av totalavkastningen över tiden. 

Tillbaka till min pensionsfond så var Maj månad en lyckad månad där värdet för portföljen gick upp med drygt 5000kr. Jag har dock varit lite för snål med att köpa aktier nu när aktiekurserna på väldigt kort tid sköt upp i luften och de kontanterna ligger nu på 17058kr eller 12,6% av pensionsfondens totala värde. 

Just nu tar jag det lite lugnt med köpen men lite köp blir det ändå då och då. Jag fortsätter att köpa de underliggande bolagen i de investmentbolag som värderas med premie som ex. Latour och Lundbergföretagen så att jag kan följa deras resa utan att betala en enorm premie. Förhoppningsvis får vi se en liten nedgång snart igen så att jag kan investera de pengar jag har i portföljen.

Mina investeringar i fonder hos SAVR har gått upp igen och värdet ligger på 428 kr jämfört med insättningen på 400 kr så jag ligger nästan på plus 28kr jämfört med rejält minus för bara någon månad sedan.

Om du vill testa att öppna ett kostnadsfritt ISK fondkonto hos SAVR så kan du lätt göra det via min värvningslänk.  (Annonslänk)

Resultat Maj:
MiljonMåls Pensionfond: 128.916 kr
Likvider bankkonton: 46.144 kr
Övriga aktier/likvid: 9,702 kr
4Spar konto: 0 kr
Sushirullen + Golfstar (onoterade innehav) 8.000 kr
SAVR fonder 428 kr
Summa: 193.190 kr

Månadens insättning: 5.000 kr 
Totala insättningar Pensionfonden: 114.800 kr

AktieAntalKursMarknads värdePortföljandel
AAK0190,8500,0
Alimak Group30113,834142,5
Assa Abloy13202,32629,91,9
Berkshire Hathaway B2175135022,6
Bilia1086,28620,6
Bure7204,81433,61,1
Creades061100,0
Fagerhult AB5039,551977,51,5
Fram skandinavien B2632,2837,20,6
Hexagon B6545,23271,22,4
Hexpol177,577,50,1
Holmen B0296,400,0
Hufvudstaden A18125,12251,81,7
Industrivärden23229,75283,13,9
Indutrade AB8378,43027,22,2
Investor A315181605811,8
Kinnevik B53245,913032,79,6
NAXS AB046,300,0
Latour B20182,836562,7
Lundbergföretagen B644426642,0
Millicom SDB14273,83833,22,8
Mycronic12171,12053,21,5
Nederman1211213441,0
Securitas B12126,351516,21,1
SWECO4403,81615,21,2
Svenska Handelsbanken A896,68773,440,6
Svolder105112,4118028,7
Traction2817047603,5
Vitrolife9207,81870,21,4
Volati30241,1512427,39,2
VNV Global1070,37030,5
Öresund110109,4120348,9
Likvider1705812,6
Totalt värde135767100,0

Hur gick det för dig i Maj?


Gratis Aktiehandel (Annons)
  • Avanza erbjuder courtagefri (gratis) handel i aktier för alla nya kunder som har ett depåvärde på mindre än 50000 kr hos Avanza. Avanza var mitt första konto med courtagefri handel men nu ligger depåvärdet på drygt 42000 kr och därför kommer inga flera insättningar att göras på detta konto. Starta här en gratis ISK depå hos Avanza. (annonslänk)
  • Nordnet erbjuder gratis handel i aktier så länge depåvärdet är mindre än 80000kr. Jag har tyvärr varit kund hos Nordnet i många år så jag kunde inte ta del av detta erbjudande. Öppna ett gratis ISK hos Nordnet här. (annonslänk)

Friskrivning: Mina inlägg ska aldrig ses som rekommendationer och jag skriver endast det som jag tänker på och mina privata aktieaffärer. Väljer du att följa mina exempel gör du detta helt på din egen risk vilket kan medföra att du kan förlora delar eller hela din investering. Jag äger aktier i de bolag som är upplagda här.

Bild från Pixabay.

måndag 4 maj 2020

Månadsrapport April 2020

Börserna världen över återhämtade sig extremt fort efter kraschen i förra månaden och min pensionsfond följde självklart med uppåt. Exklusive min vanliga insättning på 5000 kr gick pensionsfonden upp med hela 10840 kr vilket är riktigt bra på bara en månad. Personligen tycker jag att denna vändning uppåt har kommit för snabbt och för brant och det känns som att det kan komma en nedåt rekyl snart igen. Corona krisen är vad jag kan se långt ifrån över och det kommer att ta lång tid innan världens ekonomier återhämtar sig till pre Corona. Halvårsrapporterna kommer högst troligen att bli väldigt dåliga och frågan är hur börsen kommer att reagera när farhågorna från i Mars blir en verklighet.

Pga denna snabba vändning har jag valt att ta det lite lugnt med köpen under månaden men några mindre köp har det ändå blivit i bla Hexagon, Öresund, Fagerhult, Industrivärden, Bilia, Svolder och Assa Abloy. Alla är fina företag som jag tror kommer att ge mig en fin avkastning under många år framöver. Bilia är ett nytt innehav i pensionsfonden och detta köp gjordes då Öresund återigen värderas med premie så jag valde att ta in Bilia som ett underliggande bolag.

Min strategi är att köpa investmentbolag när de värderas med rabatt och om de inte värderas med rabatt så köper jag de underliggande bolagen istället. Latour är ett av investmentbolagen som jag ha köpt ganska mycket av de underliggande bolagen och totalt sett står Latour och dess underliggande bolag för ca 12% av pensionsfonden. Detta är en andel som jag kan tänka mig öka framöver och då Latour värderas med en rejäl premie just nu så kommer det att bli istället bli fler köp i de underliggande bolagen.

Likviditeten är fortfarande ganska hög och portföljen har nästan 13000 kr i pengar. Jag har valt att hålla en högre likviditet då jag tycker att börsen vänt uppåt alldeles för snabbt men jag håller också en hög likviditet för att kunna göra lite mer kortsiktiga affärer i mina investmentbolag. Ett bolag där jag lyckats bra med är Volati där aktien är väldigt volatil och spreaden mellan köp och sälj buden många gånger skiljer sig rejält. Här köper och säljer jag aktier nästan dagligen vilket gör att mitt innehav i Volati ibland kan vara lite väl högt. Det är ett bolag som jag ändå har tänkt äga på mycket långsikt så då känns det inte så farligt om kursen skulle gå nedåt. Då väljer jag att vänta och äger aktierna på långsikt istället.

Mina investeringar i fonder hos SAVR har gått upp igen så värdet ligger på 389 kr jämfört med insättningen på 400 kr så jag ligger nästan på plus/minus 0.

Om du vill testa att öppna ett kostnadsfritt ISK fondkonto hos SAVR så kan du lätt göra det via min värvningslänk.  (Annonslänk)

Nu till lite egen reklam:
Söker du en redovisningskonsult som likt dig varit egen företagare under många år så är du välkommen att kontakta mig genom kommentar fältet nedan eller DM på Twitter. Jag erbjuder både fast pris och tim pris till låga priser. Jag kan hålla låga priser då jag sköter allt digitalt och jobbar hemifrån utan dyra lokal kostnader. Jag kan ta emot kunder från hela Sverige. www.sweweb.nu. ex. På tjänster är bokföring, löner, moms, deklarationer, bokslut, årsredovisningar och mycket mer.


Resultat April:
MiljonMåls Pensionfond: 118.546 kr
Likvider bankkonton: 48.466 kr
Övriga aktier/likvid: 9,173 kr
4Spar konto: 0 kr
Sushirullen + Golfstar (onoterade innehav) 8.000 kr
SAVR fonder 389 kr
Summa: 184.574 kr

Månadens insättning: 5.000 kr 
Totala insättningar Pensionfonden: 109.800 kr


AktieAntalKursMarknads värdePortföljandel
AAK0190,8500,0
Alimak Group3010531502,7
Assa Abloy13176,052288,651,9
Berkshire Hathaway B2198039603,3
Bilia1065,85658,50,6
Bure11801800,2
Creades050000,0
Fagerhult AB503819001,6
Fram skandinavien B26266760,6
Hexagon B6487,12922,62,5
Hexpol171,2571,250,1
Holmen B0285,400,0
Hufvudstaden A13125,41630,21,4
Industrivärden17202,23437,42,9
Indutrade AB8314,82518,42,1
Investor A314861506612,7
Kinnevik B53202107069,0
NAXS AB043,800,0
Latour B20146,629322,5
Lundbergföretagen B6412,22473,22,1
Millicom SDB725717991,5
Mycronic15164,224632,1
Nederman1210812961,1
Securitas B12115,451385,41,2
SWECO433613441,1
Svenska Handelsbanken A890,3722,40,6
Svolder879986137,3
Traction2816646483,9
Vitrolife9178,51606,51,4
Volati38936,5514217,9512,0
Vostok New Ventures10606000,5
Öresund120102,61231210,4
Likvider1296910,9
Totalt värde118546100,0





Gratis Aktiehandel (Annons)
  • Avanza erbjuder courtagefri (gratis) handel i aktier för alla nya kunder som har ett depåvärde på mindre än 50000 kr hos Avanza. Avanza var mitt första konto med courtagefri handel men nu ligger depåvärdet på drygt 42000 kr och därför kommer inga flera insättningar att göras på detta konto. Starta här en gratis ISK depå hos Avanza. (annonslänk)
  • Nordnet erbjuder gratis handel i aktier så länge depåvärdet är mindre än 80000kr. Jag har tyvärr varit kund hos Nordnet i många år så jag kunde inte ta del av detta erbjudande. Öppna ett gratis ISK hos Nordnet här. (annonslänk)

Friskrivning: Mina inlägg ska aldrig ses som rekommendationer och jag skriver endast det som jag tänker på och mina privata aktieaffärer. Väljer du att följa mina exempel gör du detta helt på din egen risk vilket kan medföra att du kan förlora delar eller hela din investering. Jag äger aktier i de bolag som är upplagda här.

Bild från Pixabay.